Booktalking, czyli gawęda o książce

Już siódmy raz mieliśmy przyjemność gościć w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach uczniów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych naszego regionu,  kochających literaturę, potrafiących o niej opowiadać i zachęcać do czytania innych. Jak zwykle towarzyszyli im  nauczyciele, wspierający ich  swą wiedzą i doświadczeniem. Okazją do tego spotkania był corocznie odbywający się w naszej szkole Regionalny Konkurs Booktalking, czyli gawęda o książce.
Oficjalnego otwarcia konkursu dokonała Pani Anna Augustyńska – Dyrektor ZSOiT w Wojkowicach, która w swoim wystąpieniu podkreśliła wartość rozwijania wyobraźni poprzez czytelnictwo. Czytanie to bowiem nie tylko umiejętność odszyfrowania pojedynczych słów, to cud, który powoduje, że obdarzamy życiem litery, układające się w  niezliczone kombinacje słów, konkretyzujemy je w obrazy, idee, przeżycia. Budujemy naszą wrażliwość, rozwijamy wyobraźnię. Cóż to za uczucie, gdy można dotknąć starego papieru, obejrzeć stare ilustracje, stąpać po śladach lektur swoich poprzedników, poznawać historię danej książki, jej drogę z rąk do rąk.
Doskonale wiedzą o tym wszyscy uczestnicy konkursu,  a przede wszystkim nasi niezastąpieni jurorzy – na co dzień związani z literaturą,  krzewieniem czytelnictwa,  sztuką. W tym roku w loży jurorskiej zasiadały Panie:
Małgorzata Caban Dyrektor Biblioteki Wyższej Szkoły Humanitas  w Sosnowcu.
dr Katarzyna Wyszyńska – z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach – połączonych Bibliotek Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego.
Katarzyna Stachowicz z Biblioteki Miejskiej w Wojkowicach.
Gościem wyjątkowym i równocześnie przewodniczącym komisji oceniającej był pan Mateusz Banaszkiewicz – wielki miłośnik literatury, a na co dzień bardzo popularny artysta kabaretowa, znany chociażby z formacji „Kabaret Młodych Panów”. Spotkanie z Panem Mateuszem było dla uczestników konkursu niesamowitym przeżyciem, które chcieli utrwalić poprzez wspólne zdjęcia z Naszym Gościem. Nam udało się przeprowadzić z panem Mateuszem wywiad, do przeczytania którego gorąco zachęcamy.
Skład komisji pozwolił na wielostronną i rzetelną ocenę wystąpień kolejnych uczestników. Przy ocenie – zgodnie  z regulaminem – były brane pod uwagę m.in.: pomysłowość, poprawność językowa prezentacji, kultura słowa, umiejętność zainteresowania odbiorcy książką, zaangażowanie emocjonalne, przestrzeganie czasu prezentacji orazelementy istotne dla techniki booktalking: trzymanie przed sobą książki podczas prezentacji, mówienie z pamięci, nawiązanie kontaktu wzrokowego z odbiorcą, przywołanie najciekawszego fragmentu książki, prezentacja głównego wątku i bohaterów, wyraziste rozpoczęcie prezentacji i przemyślana kompozycja wypowiedzi.
Po burzliwych obradach komisja ustaliła werdykt:

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE I ODDZIAŁY GIMNAZJALNE
I miejsce – Gerhard Kosmala ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Piekarach Śląskich
II miejsce – Martyna Będkowska z Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Będzinie
III miejsce – Oliwia Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Będzinie
Wyróżnienia: Anna Mrugała ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. 1000-lecia Państwa Polskiego  w Czeladzi, Paula Helm  z Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Będzinie

KATEGORIA: SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

I miejsce – Katarzyna Mazurska z I Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie im. Mikołaja Kopernika
II miejsce – Jakub Święcicki z Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego w Wojkowicach
III miejsce – Patrycja Rutyna z Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego w Wojkowicach
Wszystkim laureatom gratulujemy wysokiego poziomu wystąpień, umiejętności swobodnego, magicznego  mówienia o literaturze, a opiekunom, którzy przygotowali ich do udziału w konkursie – mądrego i twórczego przewodnictwa.
Dziękujemy jurorom za to, ze pośród ogromu obowiązków zawodowych znaleźli czas, by być z nami i podjęli się trudnego zadania wyłonienia laureatów wśród młodych, wrażliwych, wspaniałych ludzi z cudowna pasją…czytania – a już za samo to chciałoby się nagrodzić wszystkich uczestników.
Każdego roku przy organizacji konkursu Booktalking, czyli gawęda o książce… możemy liczyć na życzliwość, bezinteresowność i wsparcie ludzi, których serca biją dla młodzieży i jej wielokierunkowego rozwoju. Są wśród nich instytucje patronackie,  jurorzy, a także  fundatorzy nagród, dzięki którym możemy docenić zwycięzców konkursu. W tym roku swą hojność okazali nam: Pan Poseł Waldemar Andzel oraz Pani Iwona WięcławekWardyniec – Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Jesteśmy z Wami”. Upominki laureatom I miejsc w obu kategoriach  przekazał także Pan Mateusz Banaszkiewicz, natomiast zwycięzców w kategorii szkół średnich nagrodziłarównież Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu. Przedsięwzięcie nie mogłoby odbyć się w takim kształcie również bez pomocy Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Wojkowicach. Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za wsparcie naszej idei propagowania czytelnictwa.

                                                                                                                Agnieszka Mańka
organizator konkursu

GALERIA