1115

Europa w ZSOIT w Wojkowicach

 

W dniach 29 września – 3 października 2014r biorący udział w programie Comenius nauczyciele i uczniowie z Hiszpanii, Włoch i Belgii gościli w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach.

Za nami wspaniały tydzień, pełen wrażeń i nowych doświadczeń! W ramach projektu Comenius : „Audiowizualny projekt o świadomości ekologicznej dla uczniów szkół średnich” – „Audiovisual project for environmental awareness to students in High Schools”, gościliśmy w naszej szkole 7 nauczycieli i 20 uczniów ze szkół: Instituto de Educacion Secundaria Vega de Mar z Hiszpanii, Instituto d’Instruzione Superiore Pietradefusi z Włoch oraz Berkenboom Humaniora z Belgii.

Podczas wizyty w Polsce tematem wiodącym naszego ekologicznego projektu było zanieczyszczenie powietrza. Każdego dnia, w różnych miejscach staraliśmy się gromadzić materiały konieczne do stworzenia czterech produktów – spotu reklamowego, filmu, wywiadu i filmu dokumentalnego. Część materiałów, zdjęć i prezentacji otrzymaliśmy od naszych partnerów z zagranicy. Po odpowiedniej korekcie i montażu, produkty te będą zaprezentowane przez naszych uczniów podczas następnej wizyty grupy projektowej w Hiszpanii w listopadzie.

Program wizyty w Polsce był tak przygotowany, aby łączyć obowiązki związane z tworzeniem produktów projektowych z przyjemnościami – wizytami w ciekawych miejscach i relaksem. W poniedziałek przywitaliśmy naszych gości w auli szkoły. Uczniowie z wszystkich krajów przygotowali krótki program artystyczny, prezentowali stroje narodowe i częstowali widzów narodowymi przysmakami. Młodzież poznała się lepiej w czasie zajęć integracyjnych, następnie podzieliła się na 4 grupy, które miały pracować nad realizacją 4 zadań projektowych. Popołudnie spędziliśmy w zabytkowej, górniczej dzielnicy Katowic – Nikiszowcu, a na resztę dnia uczniowie udali się do centrum handlowego.

Wtorek zaczęliśmy wizytą w Elektrowni Łagisza, gdzie wysłuchaliśmy prezentacji eksperta w dziedzinie energii i ekologii, pana Szymona Jagodzika na temat zmian w zanieczyszczeniu powietrza na Górnym Śląsku oraz zwiedziliśmy część zakładu zwracając uwagę na technologie i urządzenia wpływające na ochronę środowiska. Następnie udaliśmy się do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, spacerowaliśmy w okolicy zamków w Bobolicach i Mirowie, gdzie nakręciliśmy materiał do spotu reklamowego oraz filmu.

W środę rano odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta Wojkowice z panią Burmistrz Zofią Gajdzik, która przywitała nas i naszych gości bardzo serdecznie. Wysłuchaliśmy ciekawej prezentacji w języku angielskim o zmianach w sytuacji ekologicznej miasta przedstawionej przez panią Karolinę Ostrowską. Również popołudnie przeznaczyliśmy na poznawanie naszego regionu. Odwiedziliśmy Będzin, byliśmy w Podziemiach Będzińskich, zobaczyliśmy Bramę Cukermana i cmentarz żydowski, a na koniec na terenie Zamku Będzińskiego mieliśmy okazję obejrzeć krótki występ Bractwa Rycerskiego.

W czwartek udaliśmy się do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wizytę w tym historycznym miejscu zorganizowaliśmy na prośbę naszych partnerów, którzy chcieli przypomnieć swoim uczniom straszny okres II wojny światowej i uświadomić, jak ważna jest pamięć o jej ofiarach.
Resztę dnia spędziliśmy w Krakowie, gdzie zobaczyliśmy Katedrę na Wawelu, przeszliśmy przez dzielnicę żydowską – Kazimierz do Rynku z Kościołem Mariackim i Sukiennicami. Nasi goście byli pod wrażeniem tego pięknego miasta, które uwiecznili na fotografiach. Kupili również wiele pamiątek dla swoich rodzin i bliskich.

W piątek uświadomiliśmy sobie, jak szybko mija czas, jeżeli spędzamy go w miłym towarzystwie i w ciekawych miejscach. W trakcie spotkania podsumowującego w szkole wysłuchaliśmy prezentacji naszych partnerów z Włoch, którzy przedstawili produkty, będące rezultatem naszego spotkania w lutym w ich szkole w Pietradefusi. Następnie podziękowaliśmy wszystkim za owocne spotkanie, wręczając nauczycielom i uczniom certyfikaty potwierdzające pracę w projekcie. Zgromadzony podczas tygodnia naszych działań materiał filmowy i dokumentalny będzie teraz odpowiednio montowany i przetwarzany do prezentacji w czasie następnego spotkania w Hiszpanii.

Wizyta gości z Włoch, Hiszpanii i Belgii w naszej szkole, przygotowana i organizowana przez uczniów i nauczycieli polskich była dla nas wszystkich okazją do poznania wielu miłych ludzi, dla uczniów – wymiany poglądów z rówieśnikami z zagranicy, doskonalenia umiejętności językowych, nawiązania przyjaźni, które z pewnością będą kontynuowane i pielęgnowane w przyszłości.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie spotkania z zagranicznymi gośćmi.
 

Anna Gajdka – koordynator projektu i Bożena Gwóźdź

Najlepszym komentarzem do tego, co działo się w ostatnim tygodniu w ramach realizacji zadań programu Comenius są słowa uczestników spotkania:

Biorąc udział w europejskim projekcie Comenius wraz z uczniami z trzech innych państw wspólnoty młodzież może poznać kulturę i rówieśników z innych krajów, przy okazji polepszając swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Po doświadczeniach zebranych we Włoszech – naszej pierwszej wymianie zagranicznej – pełni niecierpliwości i zapału do pracy, czekaliśmy na kolejną część wymiany. Tym razem w roli gospodarza była Polska. Bardzo stęskniliśmy się za swoimi partnerami z Włoch, którzy tym razem gościli w naszych domach. Cały czas ich pobytu w Polsce solidnie przepracowaliśmy zarówno na zajęciach w szkole, jak i na zaplanowanych wyjazdach. Wyjątkowym dniem był z pewnością czwartek. Wraz z wszystkimi uczestnikami wymiany z Belgii, Hiszpanii i Włoch udaliśmy się do muzeum Auschwitz-Birkenau. Po tej niezwykle refleksyjnej części programu wybraliśmy się w zupełnie inne miejsce – był to Kraków. Jedno z najpiękniejszych miast w Polsce zrobiło na naszych kolegach spore wrażenie. Uczniowie i nauczyciele zachwycali się charakterystyczną zabudową rynku, Sukiennicami i Wawelem. Po całodziennej wycieczce zmęczeni, ale uśmiechnięci i bogatsi o nowe doznania wróciliśmy do swoich domów. Piątek był ostatnim dniem pracy. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk pani dyrektor zaświadczenia o uczestnictwie w projekcie Comenius. Po zajęciach lekcyjnych w godzinach popołudniowych zorganizowaliśmy pożegnanie dla naszych gości, gdyż sobota była dniem wylotów do ich ojczystych krajów.
Projekt Comenius to nie tylko wymiana z uczniami ze szkół europejskich, ale też edukacja i nauka o najbliższym otoczeniu. Zajmując się problemami ekologicznymi, łączymy przyjemne z pożytecznym, poznając nowych ludzi, ich kulturę oraz zwyczaje. Moim zdaniem udział w tym projekcie jest bardzo dobrą inwestycją w siebie. Posługując się językiem angielskim w rozmowach z naszymi partnerami, nawiązujemy kontakty i znajomości, które mogą się okazać przydatne już w dorosłym życiu. Wielka szkoda, że już nie będę uczestniczył w dalszych etapach projektu. Niewątpliwie udział w Comeniusie uważam za udany i owocny.

Mateusz Franielczyk – klasa IV TAK


Mega przygoda! Poznałem wspaniałych, serdecznych i sympatycznych ludzi. Nawiązałem z moim gościem z Hiszpanii wręcz rodzinną więź. On sam stwierdził, że znalazł w Polsce drugą rodzinę. Przeżyliśmy z całą grupą sympatyczne, radosne i niezapomniane chwile. Cieszę się, że biorę udział w projekcie Comenius. Jest to naprawdę pouczające doświadczenie.

Michał Karcz – klasa IIC LO

Program Comenius to świetne rozwiązanie dla osób – tu wszystkich zaskoczę – słabiej mówiących po angielsku, ponieważ nagła konfrontacja z ludźmi obcojęzycznymi wymusza rozmowę z nimi, wpływa na wzbogacenie słownictwa oraz poziom komunikatywności. Miniony tydzień bardzo mi się podobał, poznałam wielu ciekawych ludzi, ich kulturę, obyczaje, a przede wszystkim wiele nowych słów – nie tylko w języku angielskim, ale również włoskim, hiszpańskim oraz flamandzkim. Czas spędzony z rówieśnikami z innych krajów pokazał mi, ze przy tym, co nas tak dzieli (język, kultura, styl życia), jesteśmy prawie identyczni:) Polacy mogli pokazać piękne i ciekawe miejsca oraz świetnie spędzić czas na różnego rodzaju spotkaniach i imprezach. Gdybym miała okazję ponownie wziąć udział w projekcie Comenius, chętnie bym to zrobiła. Wrażenia – absolutnie genialne – tak jak i zaproszeni goście.

Paulina Jurczyk – klasa IIA LO


Wizyta partnerów z programu Comenius w Polsce była dla mnie bardzo fajnym przeżyciem.. Po całym tygodniu rozmawiania w języku angielskim myślę, że podtrenowałem swoje umiejętności i nabrałem odwagi w używaniu go. Poznałem wielu ludzi, o których zawsze będę pamiętać. Bardzo cieszę się, że zdecydowałem się uczestniczyć w tym świetnym projekcie. Teraz tylko czekam na listopad, kiedy to my odwiedzimy Hiszpanię.
 

Darek Flak – klasa IIC LO


Z ciekawością i niecierpliwością od kilku miesięcy wyczekiwałam Comeniusa. Po zakończeniu wizyty w Polsce nie jestem w stanie stwierdzić, co podobało mi się najbardziej. Ten projekt pozwolił mi poznać wielu ciekawych ludzi, których najprawdopodobniej w normalnych okolicznościach nie miałabym okazji spotkać. Mimo tak krótkiego czasu, jaki ze sobą spędziliśmy, staliśmy się jedną wielką rodziną. Wielu z nas mogło sprawdzić swoje umiejętności językowe w prawdziwym życiu, a nie tylko w szkolnej ławce, wielu również je poprawiło. Kolejnym plusem tego projektu była praca w międzynarodowych grupach oraz poznanie innych kultur, a jak się okazuje – są one od siebie bardzo różne. Całą wizytę naszych zagranicznych gości oceniam na wielki plus, były to niezapomniane chwile ze wspaniałymi ludźmi, za którymi już tęsknię. Tę wymianę będę wspominała przez całe życie, bo był to naprawdę cudowny czas.
 

Agata Kapias – klasa IIIB LO

Comenius w Polsce był dla mnie cudownym przeżyciem, cieszę się uczestniczyłem w tym spotkaniu i mogłem pokazywać obcokrajowcom Polskę. Mam nadzieje że dobrze zapamiętali ten tydzień, który z nami przeżyli i będą zawsze dobrze o nas pamiętać. Jestem pewien, że ten projekt bardzo zbliża do siebie ludzi. Poznałem dzięki niemu wielu wspaniałych przyjaciół, których chciałbym jeszcze kiedyś zobaczyć.

Kajetan Wyrobek – klasa IA LO


Projekt Comenius przerósł moje oczekiwania. Przed tygodniem myślałem, że uczniowie z poszczególnych krajów będą zamknięci w swoich grupach i jedynie z konieczności będą nawiązywać z nami kontakt. Jednak już w poniedziałek okazało się, że nie ma podziałów na narodowości, a uczniowie są niezwykle otwarci. Była to także okazja do poznania obyczajów, tradycji oraz języka krajów partnerskich. Wiązało się to z ciągłymi rozmowami w języku angielskim, co niezwykle podniosło umiejętności każdego z nas.

Jakub Piotrowski – klasa IIA LO


To niewiarygodne, jak jeden tydzień potrafi odmienić czyjeś życie. Siedem ostatnich dni okazały się być dla mnie najlepszymi chwilami, jakie kiedykolwiek spędziłam. Nigdy nie zapomnę ludzi, których poznałam w tym czasie. Myślę, że zawsze będę utrzymywać z nimi kontakt. Comenius to nie tylko praca nad projektem, ale przede wszystkim poznawanie odmiennych kultur, tradycji. Niezmiernie cieszę się, że miałam szansę współpracować z tak wspaniałymi osobami. To najlepsze doświadczenie w moim życiu.

Iza Kowalska – klasa IIIB LO

 

GALERIA


Więcej w dziale:
COMENIUS