Europejski Tydzień Sportu Szkolnego 100 km na 100 lecie Odzyskania Niepodległości

Była pogoda, przejechane kilometry, pot i radosne zmęczenie.  Była historia i ciekawe miejsca. I wreszcie był ruch na świeżym powietrzu.

Wszystko to miało miejsce w piątek 28 września 2018 r., kiedy to 11 uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach – pod opieką nauczycieli: pana Grzegorza Frandoferta i pana Michała Niedbały –  postanowiło zrealizować postawione sobie zadanie, wpisane w projekt ”Europejski Tydzień Sportu Szkolnego”. Ich celem było przejechanie 100 km.  Do realizacji tego przedsięwzięcia wybrali szlak rowerowy Leśno Rajza, przebiegający przez obszary leśne województwa śląskiego.
Oto krótka relacja z tej wyprawy  🙂

Nasza rowerowa przygoda rozpoczyna się w Żychcicach, następnie wjeżdżamy na ścieżkę rowerową, której trasa wiedzie przez Szlak św. Jakuba. I tak docieramy do Świerklańca, a tam zalew, tama, park i początek Leśnej Rajzy. Po kolejnych 18 km jesteśmy już na pierwszym punkcie odpoczynkowym Costa del Chechło.
I znowu na rower. I kolejne kilometry prowadzące leśnymi drogami. Po godzinie dojeżdżamy do zjawiskowego miejsca ukrytego w lesie. Jesteśmy na terenie dawnej kopalni rudy żelaza. Osiągamy nasz drugi punkt odpoczynkowy. Poznajemy historię kopalni, a potem robimy zdjęcia, przeglądamy się w różnokolorowych oczkach wodnych. Jedziemy dalej, mijamy leśniczówkę rodu Henckel von Donnersmarck, która w latach 70 – tych XX wieku stała się azylem dla Edwarda Gierka.
Nasza podróż trwa dalej. Po kolejnej godzinie jazdy w samym środku lasu na skrzyżowaniu leśnych dróg staje nam przed oczami drogowy znak STOP. Czy ktoś widział w lesie znaki drogowe? My już tak. 200 m dalej widzimy budowę autostrady A1. Z tego miejsca do Wojkowic mamy około 25 km. I znów jesteśmy w Świerklańcu, i znów w Bobrownikach. I są wyczekiwane od jakiegoś czasu Wojkowice. I jest parking, z którego 5 godzin temu wyruszaliśmy.
Koniec.
Ktoś zadaje pytanie:„ Czy jeszcze kiedyś pojedziemy?, Czy może być więcej tego typu wyjazdów?” Takie pytania potwierdzają, że wyprawa była udana i choć teraz zmęczenie zagląda nam w oczy, młodzież chce kolejnej. To dobrze.
W wycieczce uczestniczyli: Norbert Bryś, Kacper Jędrusik, Miłosz Maciejczyk, Krystian Moś, Piotr Nagły, Szymon Patyk, Przemek Pietrowski, Dawid Raczek, Jakub Święcicki, Szymon Stasiak, Michał Zgajewski, Michał Niedbała i Grzegorz Frandofert.
Dziękujemy!

Grzegorz Frandofert  (A. M.)

GALERIA