Grupa Comeniusa na Costa del Sol

Kolejne spotkanie robocze w ramach programu Comenius Audiowizualny projekt o świadomości ekologicznej dla uczniów szkół średnich już za nami. Tym razem  problemem masowej turystyki i jej wpływem na środowisko naturalne młodzież zajęła się w słonecznej Hiszpanii, w miejscowości San Pedro Alcantara na wybrzeżu Costa del Sol. Dotychczasowe efekty projektu i poziom zaangażowania jego uczestników przechodzą najśmielsze oczekiwania organizatorów.
 
Program spotkania, które zakończyło się 17 listopada, był bardzo intensywny – uczniowie ze szkół partnerskich z Hiszpanii, Belgii i Włoch spotykali się między innym z ekspertami z Parku Ekologicznego „Trzy ogrody”, którzy przedstawili nam sytuację zanieczyszczenia wody i gleby na terenach silnie rozbudowanych turystycznie. Dowiedzieliśmy się, jak budowa hoteli, basenów i pól golfowych prowadzi do gwałtownego wzrostu produkcji ścieków, które zanieczyszczają morza i jeziora otaczające bazy turystyczne. O tym, jak bardzo szkodzą one florze i faunie zostaliśmy poinformowani przez pracowników Akwarium Sea Life w  Benalmádena. Zanieczyszczenia te prowadzą do poważnych uszkodzeń raf koralowych oraz powodują niedobór tlenu w ekosystemach wodnych. Bezpośrednim następstwem niedotlenienia jest uśmiercenie ryb, co prowadzi do zmniejszenia ich ilości oraz do zaburzeń w ekosystemie.
O zagrożeniu pożarami wywołanymi przez turystów opowiedzieli nam zawodowi strażacy z Marbelli. Ciepłe przyjęcie zgotowały nam również władze Marbelli, gdzie dyrektor Departamentu do Spraw Ochrony Środowiska opowiedział nam o problemie zaśmiecania przez turystów kurortów, a w szczególności plaż na Costa del Sol. Przedstawił również programy i kampanie zapobiegające tym działaniom. Każde spotkanie z ekspertami zostało sfilmowane przez uczniów, a wywiady będą przetłumaczone na język angielski.
Założeniem projektu jest jego audiowizualny charakter, dlatego też uczniowie nagrali w twierdzy Alcazaba w Maladze teledysk, gdzie wśród turystów tańczyli, propagując przy tym treści proekologiczne Również na plaży w Cabopino nagrywali film, traktujący o problemie dewastacji wybrzeży hiszpańskich. Zgodnie z założeniami projektu pozostanie tylko postprodukcja i wszystkie materiały filmowe będą gotowe na kolejne spotkanie, tym razem w Belgii. Tam zajmiemy się nadmierną urbanizacją.
Ostatni dzień upłynął na podsumowaniu dotychczasowych działań – obejrzeliśmy materiały multimedialne nagrane w Polsce oraz otrzymaliśmy pamiątkowe certyfikaty.
Cały tydzień był pracowity, ale dawał też dużo radości wynikającej z integracji międzykulturowej. Młodzież mogła szlifować zarówno język angielski, jak i hiszpański. Przekonaliśmy się, że wspólna realizacja programu bardzo zbliża, a młodzież mimo dzielących ich kilometrów ma te same pasje i zainteresowania. Spotkanie zrodziło wiele wartościowych przyjaźni i dlatego przy pożegnaniu nie obyło się bez łez.
 
 

Anna Gajdka – koordynator projektu
 

GALERIA

Więcej w dziale:
COMENIUS

Skip to content