Historia myszki Franciszki, czyli nauka tolerancji dla przedszkolaków

Uczniowie  Klubu Integracji Europejskiej, który  działa w naszej szkole odwiedzili wojkowickie przedszkolaki w ramach programu CEO „PoczytajMY”. Tym razem, aby pokazać im znaczenie słowa tolerancja.

Jak zwykle rozpoczęliśmy nasze spotkanie od przeczytania opowieści. Jej bohaterką była mała myszka Franciszka, której podstępny kot oderwał ogonek, przez co stała się myszką „niepełnosprawną”. Doszliśmy do wniosku, że pięciolatkom najłatwiej wytłumaczyć, co oznacza termin „tolerancja” na przykładzie postaci z fizyczną ułomnością.Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z naszymi pytaniami, sprawdzającymi poziom zrozumienia tekstu.  Domyśliły się, że -podobnie jak myszka Franciszka – wszystkie osoby różniące się  wyglądem, chore, niedomagające mogą czuć się odrzucone przez społeczeństwo i jeśli wymagają one pomocy od pełnosprawnych osób, to powinny ją bezwzględnie otrzymywać. Równocześnie należy je traktować  jak każdego innego pełnoprawnego członka społeczności. Tylko takie traktowanie osób niepełnosprawnych pozwoli im poczuć się na równi z osobami zdrowymi. Taki był przekaz naszej pogadanki.

Następnie zaproponowaliśmy przedszkolakom zabawę ruchową w kotka urywającego myszkom ogonki. Jakaż była bieganina po całej sali – a jaka radość maluchów…..  Kolejnym elementem spotkania było wczuwanie się w rolę osoby niewidomej. Każde dziecko z zawiązanymi oczami i z kolegą –przewodnikiem miało za zadanie poruszać się po gęstym lesie, w którym w rolę drzew wcieliły się pozostałe przedszkolaki.  Dzieci z przejęciem opowiadały o swoich przeżyciach podczas spaceru z zamkniętymi oczami. Były wyraźnie onieśmielone i czuły duży dyskomfort w tej sytuacji. Na zakończenie deklarowały, że zawsze będą pomagać osobom niepełnosprawnym, będą je traktować bez uprzedzeń i z szacunkiem. Mamy nadzieję, że ta dziecięca otwartość i tolerancja wobec niepełnosprawności pozostanie w maluchach na zawsze.

Ania, Dagmara, Weronika i Ania Błajszczyk jako myszka Franciszka, realizując podobne warsztaty na temat m.in. tolerancji,  różnorodności kulturowej biorą udział w projekcie E-volution Polskiej Fundacji im. R.Schumana.

Anna Gajdka   (A. M.)

GALERIA
KLUB INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ
BIBLIOTEKA SZKOLNA
Skip to content