Jak pracuje Straż Lotniskowa w Katowicach – Pyrzowicach?

O tym mogli się przekonać uczniowie klas pierwszych i drugich pożarniczych LO w Wojkowicach podczas zajęć poglądowych przeprowadzonych w tej Jednostce w dniach 29 stycznia i 5 lutego 2013r.

Dzięki uprzejmości Komendanta LSR-G w Katowicach – Pyrzowicach uczniowie klas pożarniczych mogli poznać różnice pomiędzy procedurami obowiązującymi w  Straży Lotniskowej i Jednostkach PSP. Dowiedzieli się m.in. o tym, że Straż Lotniskowa powinna osiągać czas reakcji, wynoszący do trzech minut do każdego punktu drogi startowej używanej do operacji lotniczych, a także o tym, że istnieje istotna różnica pomiędzy tymi formacjami pożarniczymi, a jednostkami PSP w zakresie taktyki działań ratowniczych. Z jednej strony LSR-G podlega szkoleniom w ośrodkach PSP, w których strażacy uczą się działań z zakresu ratownictwa drogowego, kolejowego, budowlanego i wodnego, ale z drugiej strony skuteczna akcja wewnątrz kadłuba samolotu wymaga dodatkowych umiejętności, które przekazują im  instruktorzy w specjalnym ośrodku szkolenia straży lotniskowych na poligonie International  Fire Training Centre Serco w Wielkiej Brytanii.

Podziw uczniów klas pożarniczych wzbudził nie tylko stopień wyszkolenia strażaków, ale także baza techniczna pozostająca do ich dyspozycji. Zajęcia poglądowe na terenie GTL w Pyrzowicach były dla kandydatów do tej służby fascynującym doświadczeniem. Pozwoliły im zetknąć się po raz pierwszy z najnowocześniejszymi rozwiązaniami organizacyjnymi i wyposażeniem wysoko wyspecjalizowanej Jednostki SP.

Więcej na temat funkcjonowania LSR-G w Katowicach – Pyrzowicach:

http://blog.katowice-airport.com/lsrg-2013-02/


Galeria:

ZAJĘCIA POGLĄDOWE DLA KLASY IC

ZAJĘCIA POGLĄDOWE DLA KLASY IIB

Więcej w dziale:
KLASA POŻARNICZA

Skip to content