Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

6 grudnia  w naszej szkole odbyły się po raz kolejny  obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Święto to jest poświęcone wszystkich osobom, które wykonują  za darmo, z potrzeby serca pracę na rzecz innych osób. Jest to doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładająrozmaite organizacje pożytku publicznego, ale również osoby prywatne w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.
W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż na Zachodzie, w dużej mierze z powodu braku odpowiednich inicjatyw w czasach PRL-u. Sytuacja ulega jednak wyraźnej poprawie od lat 90., kiedy zaczęły powstawać liczne organizacje pozarządowe. Dziś na terenie kraju istnieje sieć Centrów Wolontariatu, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować. Szacuje się, że obecnie ok. 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.
Na ten specjalny dzień zaprosiliśmy Wolontariuszy z Centrum Wolontariatu, które działa w naszej szkole oraz Wolontariuszy Polskiej Fundacji im. R. Schumana z Warszawy, którzy pracują w Polsce w ramach Wolontariatu Europejskiego – akcji programu „Młodzież w działaniu”
Najpierw nasi uczniowie: Paweł Zera, Kasia Jeszke i Iza Kowalska opowiedzieli o wszystkich akcjach, które są realizowane w szkole, a więc o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Żonkilowej kweście dla Hospicjum, zbiórce żywności oraz najpotrzebniejszych produktów dla najbiedniejszych rodzin w ramach Szlachetnej Paczki. Opowiadali również o wizytach naszych uczniów w Domu Pomocy Społecznej w Będzinie-Grodźcu, oraz o pracy na rzecz Centrum Młodzieżowego Tlen.
Następnie do działania wkroczyli Wolontariusze EVS wraz ze swoja koordynatorką Mają Selan. Przyjechali do nas: Cristina Staicu z Rumunii, Mariia Demina z Rosji, Asya Vladimirova Plamenova z Bułgarii, Bojana Boshkovska z Macedonii, Maria Jose Morcillo Nunez z Hiszpanii, Maria de Los Angeles Ortiz Marin z Hiszpanii, Salmon Junior Shitta z Włoch, Franziska Globisch z Niemiec, Syuzanna Voskanyan z Armenii

Poprzez różne zabawy ruchowe chcieli pokazać, jakie są cechy dobrego wolontariusza, jakie możliwości daje Wolontariat Europejski. Opowiadali o tym, dlaczego postanowili przyjechać do Polski, przybliżyli nam specyfikę swojej pracy. Niektórzy z nich pracują w Przedszkolach Specjalnych,  internacie Szkoły dla Niewidomych w Laskach, w biurze Fundacji, czy – tak jak Franziska i Suzi – w Klubie Integracji Europejskiej, działającym w naszej szkole.

Poniżej relacja Suzi Voskanyan z kilku dni, które goście z Warszawy spędzili w naszym regionie.

 

GALERIA

Więcej w dziale:
KLUB INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ


 

 

Skip to content