Pan Andrzej Pilecki w naszej szkole.

Piątkowe popołudnie 29 maja br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych było niezwykłe przede wszystkim z powodu gości, którzy zaszczycili nas tego dnia swoją obecnością. A były to osoby absolutnie wyjątkowe: Pan Andrzej Pilecki – syn Rotmistrza Witolda Pileckiego, Pan Bogdan Wasztyl – dziennikarz, scenarzysta i producent, dr Adam Cyra – historyk, starszy kustosz w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Pan Mirosław Krzyszkowski – pisarz, scenarzysta i reżyser m.in. filmu pt.: „Pilecki” (premiera filmu jest przewidziana na wrzesień tego roku), Pani Paulina Wądrzyk – Prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento oraz dr Maciej Mączyński – Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Po południu przyjechał także Pan Marcin Kwaśny – aktor stołecznego Teatru Kwadrat i Teatru Polskiego  w Warszawie oraz odtwórca roli Rotmistrza Witolda Pileckiego   w filmie pt.: „Pilecki” oraz Pani Magdalena Janeczek – manager zespołu Forteca.
Goście zwiedzili naszą szkołę oraz obejrzeli pokaz musztry klas mundurowych. Po pokazie na auli odbyło się spotkanie z młodzieżą i nauczycielami ZSOiT. Obecne na auli osoby mogły posłuchać ciekawych opowieści związanych z życiem Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz uzyskać informacje dotyczące filmu pt.: „Pilecki”. Wszyscy goście odpowiadali na pytania bardzo chętnie i zawsze z uśmiechem. Była także okazja do zrobienia pamiątkowych fotografii.
O godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczął się spektakl teatralny pt.: „Rotmistrz Witold Pilecki” według scenariusza i w reżyserii Iwony Olszówki, w wykonaniu Grupy Teatralnej działającej w tym Ośrodku. W spektaklu wzięli także udział uczniowie ZSOiT. Spektakl przedstawiał bohaterskie życie Rotmistrza, począwszy od jego szczęśliwego życia z rodziną w Sukurczach, poprzez czasy II Wojny Światowej, pobyt w Oświęcimiu, uczestnictwo  w powstaniu warszawskim, pobyt we Włoszech oraz czasy powojenne: konspirację i warszawskie więzienie na Mokotowie. Oryginalne kostiumy, dekoracje, muzyka i prezentacje multimedialne  w trakcie spektaklu oraz niesamowita gra młodzieży stworzyły emocjonującą całość. Co jeszcze niezwykłego wydarzyło się tego dnia? Dorośli ludzie siedzący na widowni, zarówno kobiety jak i mężczyźni, płakali w trakcie oglądania inscenizacji… Spektakl został nagrodzony długimi owacjami na stojąco.
Widzowie mogli także obejrzeć interesującą moderowaną dyskusję z zaproszonymi gośćmi. Mikrofon przechodził z rąk do rąk, a po każdej wypowiedzi pojawiały się głośne brawa. Była także możliwość zadawania pytań przez publiczność. Na zakończenie goście otrzymali przepiękne bukiety z biało-czerwonych róż. Gromkie brawa po raz kolejny wypełniły salę widowiskową w MOKu.
To było niezwykłe popołudnie, żywa lekcja historii i mamy nadzieję, że nie ostatnie spotkanie z postacią Bohaterskiego Rotmistrza Witolda Pileckiego w naszym mieście.

Iwona Olszówka

GALERIA

Skip to content