Pożegnanie z projektem Comenius

17 czerwca w auli szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie pracy w „Audiowizualnym projekcie o świadomości ekologicznej dla uczniów szkół średnich", realizowanym w ramach programu Comenius. W gronie zaproszonych gości znaleźli się: pani Teresa Płoszaj – Binko – Radna Starostwa Powiatowego w Będzinie, Przewodnicząca Komisja Edukacji, Kultury i Promocji, pani Bożena Magaczewska – Dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty i Wychowania w Wojkowicach, pani Barbara Pawlak – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach, pani Karolina Ostrowska z Biura Promocji Miasta Wojkowice, pan Kazimierz Truszkiewicz – były Dyrektor Cementowni Saturn, pani Barbara Dubiel-Lis – przedstawicielka Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego.
 

Uczniowie zaangażowani w pracę nad projektem przedstawili krótkie sprawozdanie z działań w trakcie jego trwania od listopada 2013 roku, kiedy to w Hiszpanii, w Instituto de EducacionSecundaria Vega de Mar w Marbelli  po raz pierwszy spotkali się nauczyciele z Zespołu Szkół w Wojkowicach,  z Włoch z Institutod’InstruzioneSuperiore w Pietradefusi  oraz z Belgii z Berkenboom Humaniora w  SintNiklaas, by ustalić zasady współpracy przez następne dwa lata. Celem pracy w projekcie było zwrócenie uwagi uczniów szkół średnich na dramatyczną sytuację środowiska naturalnego. Zaplanowano 4 robocze spotkania, podczas których nagrywaliśmy filmy, spoty reklamowe i wywiady, tworzyliśmy filmy dokumentalne, mające kształtować naszą świadomość ekologiczną.Przez cały czas trwania projektu zbieraliśmy informacje na tematy zanieczyszczenia środowiska, redukcji zasobów naturalnych spowodowanych agresywną działalnością człowieka.

 Podczas pierwszego spotkania w lutym 2014 roku we włoskim Pietradefusi zajęliśmy się  problemem zanieczyszczenia wody. Nagraliśmy wywiady  z burmistrzem miasta Taurasi i przedstawicielami grupy :”Let’ssave the Caloreriver”, pracującej na rzecz ratowania rzeki Calore. W Prata di Principato Ultra  spotkaliśmy się ze specjalistami, którzy zajmują się badaniem stanu wód rzeki Sabato, kolejnej rzeki w regionie Kampania. Odwiedziliśmy też Neapol, miasto położone nad Zatoką Neapolitańską.
 

Tematem przewodnim spotkania w Wojkowicach we wrześniu 2014 roku było zanieczyszczenie powietrza. W Polsce udaliśmy się z wizytą do Elektrowni Łagisza, gdzie wysłuchaliśmy prezentacji na temat zmian w zanieczyszczeniu powietrza na Górnym Śląsku oraz zwiedziliśmy część zakładu, zwracając uwagę na technologie i urządzenia wpływające na ochronę środowiska. Odwiedziliśmy również Urząd Miasta Wojkowice, Będzin, Zamek i Podziemia Będzińskie, Bramę Cukermana i cmentarz żydowski, obejrzeliśmy krótki występ Bractwa Rycerskiego. Byliśmy również w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, w Krakowie, nagrywaliśmy materiały w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz Nikiszowcu.
 

W listopadzie 2014 roku udaliśmy się do Hiszpanii, do szkoły koordynującej projekt, aby pracować nad zagadnieniem wpływu turystyki masowej na środowisko. Dowiedzieliśmy się tutaj, jak budowa hoteli, basenów i pól golfowych prowadzi do gwałtownego wzrostu produkcji ścieków, które zanieczyszczają morza i jeziora otaczające bazy turystyczne. Odwiedziliśmy akwarium Sea Life w Benalmádena, siedzibę Straży Pożarnej w kurorcie Marbella. W malowniczej scenerii zamku Alcazaba w Maladze nagraliśmy wideoclip propagujący treści proekologiczne.

Ostatnie spotkanie wszystkich partnerów odbyło się w kwietniu tego roku w Belgii w Sint Niklaas, gdzie omawialiśmy temat nadmiernej urbanizacji. W Brukseli, w GDF Suez Tower uczestniczyliśmy w ciekawej prezentacji na temat inteligentnego miasta przyszłości, które będzie w stanie radzić sobie z rosnącą liczbą ludności, wzrostem urbanizacji wraz ze starzejącą się infrastrukturą i ciągłym rosnącym zużyciem energii i wody. W Antwerpii, przeprowadziliśmy wywiad z belgijską posłanką do Parlamentu Europejskiego Kathleen van Brempt, która jest członkiem Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W Brugii, pośród malowniczych kanałów, zabytkowych kamienic i urokliwych uliczek nagrywaliśmy kolejne sceny do naszych filmów. Dodatkową atrakcją było dla nas zwiedzanie Muzeum Czekolady, która , obok piwa, jest najbardziej charakterystycznym belgijskim produktem.
 

Uczestnicy środowego spotkania w naszej szkole mieli okazję obejrzeć zdjęcia wykonane podczas spotkań projektowych, a także fragmenty filmów, spotów reklamowych oraz wywiadów. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem widzów i została bardzo wysoko oceniona przez zaproszonych gości, którzy z uznaniem wypowiadali się na temat naszych działań.
 

Ważnym produktem projektu były wywiady, przeprowadzone z ekspertami, będące cennym źródłem informacji na temat zagrożeń środowiska i sposobów jego ochrony. Dlatego też skierowaliśmy szczególne podziękowania za poświęcony czas naszym rozmówcom: panu Kazimierzowi Truszkiewiczowi – długoletniemu dyrektorowi nieistniejącej już Cementowni Saturn, pani Karolinie Ostrowskiej z Biura Promocji Miasta Wojkowice, panu Januszowi Hylewskimu – dyrektorowi dawnej Kopalni Jowisz, panu Szymonowi Jagodzikowi – głównemu inżynierowi Elektrowni Łagisza, panu Robertowi Machurze z Wydziału Środowiska i Leśnictwa.
 

Podsumowanie spotkania przypadło w udziale koordynującej projekt pani Annie Gajdce, która nie ukrywała satysfakcji z efektów dwuletniej pracy, zdając sobie sprawę z faktu, jak wiele radości i nowych doświadczeń dało uczniom i nauczycielom uczestnictwo w projekcie. Stwierdziła, że na pewno będziemy utrzymywać stały kontakt z partnerami z Belgii, Włoch i Hiszpanii. Zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc, poznaliśmy wspaniałych ludzi, a przede wszystkim przyczyniliśmy się w jakimś stopniu do kształtowania świadomości ekologicznej wielu osób. Pani Gajdka podziękowała wszystkim uczestnikom projektu, uczniom i nauczycielom, m.in. pani Bożenie Gwóźdź, która towarzyszyła jej w realizacji wszystkich projektowych przedsięwzięć.
 

Na koniec zaprosiliśmy gości na degustację potraw krajów naszych partnerów. Poczęstunek przygotowali uczniowie inspirowani pomysłami nauczycielki języka niemieckiego, pani Karoliny Mosur, która odkryła przed nami swój kolejny talent – tym razem w zakresie kuchni europejskiej. Różnorodność potraw oraz ich niezwykle atrakcyjne podanie stanowiło bardzo miłe uwieńczenie naszego „wspomnieniowego” spotkania.
 

Bożena Gwóźdź i Anna Gajdka

GALERIA

Więcej w dziale:
COMENIUS

 

Skip to content