Spektakl teatralny pt.: „Rotmistrz Witold Pilecki”

„Starałem się tak żyć, aby w godzinie śmierci móc się raczej cieszyć, niż lękać…”

Witold Pilecki

Słowa Witolda Pileckiego stały się mottem spektaklu teatralnego odegranego 14 listopada 2015 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach. Już przed godziną 17.00 na sali widowiskowej brakło miejsc siedzących… Po raz kolejny okazało się, że spektakl teatralny pt.: „Rotmistrz Witold Pilecki” według scenariusza i w reżyserii Iwony Olszówki, w wykonaniu Grupy Teatralnej działającej w tym Ośrodku wzbudził bardzo duże zainteresowanie widzów, którzy przyjechali do nas między innymi z Wojkowic, Będzina, Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich, Czeladzi, Sosnowca, Katowic, Jaworzna, Myszkowa, Tychów, Mikołowa, Oświęcimia i Szczyrku.
Tuż przed spektaklem, minutą ciszy uczczono ofiary ataków islamskich terrorystów w Paryżu, do których doszło wieczorem poprzedniego dnia. Zaraz potem rozpoczęło się pełne emocji widowisko…
Przedstawienie ukazywało bohaterskie życie Rotmistrza, począwszy od jego szczęśliwego życia z rodziną w Sukurczach, poprzez czasy II wojny światowej, pobyt w Oświęcimiu, uczestnictwo w powstaniu warszawskim, pobyt we Włoszech oraz czasy powojenne: konspirację i warszawskie więzienie na Mokotowie. Sceny w KL Auschwitz, powstanie warszawskie oraz aresztowanie, brutalne przesłuchanie, pożegnanie z żoną i śmierć Rotmistrza wzbudziły tak jak ostatnio bardzo duże emocje. Oryginalne kostiumy, oszczędne wręcz surowe dekoracje, muzyka i prezentacje multimedialne w trakcie spektaklu oraz niesamowita gra młodzieży stworzyły emocjonującą całość.
Co jeszcze niezwykłego wydarzyło się tego dnia? Ponownie, tak jak w maju, podczas premiery (na której był obecny Pan Andrzej Pilecki – syn Rotmistrza Witolda Pileckiego), dorośli ludzie siedzący na widowni, zarówno kobiety jak i mężczyźni, płakali w trakcie oglądania inscenizacji… Spektakl znowu został nagrodzony długimi owacjami na stojąco.
Widzowie mogli także obejrzeć wystawę dotyczącą życia i działalności bohaterskiego Rotmistrza przygotowaną przez członków Stowarzyszenia Prawdziwy Wizerunek Jezu Ufam Tobie. Można było także zakupić książki o Rotmistrzu na stoisku Stowarzyszenia Auschwitz Memento („Rotmistrz Pilecki. Ochotnik    do Auschwitz” autorstwa dr Adama Cyry – historyka, starszego kustosza w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz „Pilecki – Śladami Mojego Taty” autorstwa Bogdana Wasztyla – dziennikarza, scenarzysty i producenta oraz Mirosława Krzyszkowskiego – pisarza, scenarzysty i reżysera m.in. filmu pt.: „Pilecki”). Przedstawiciele Stowarzyszenia Auschwitz Memento, Bogdan Wasztyl, Paulina Wądrzyk (Prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento) oraz Zbigniew Klima, byli również obecni na spektaklu. Bardzo miłą niespodzianką było także pojawienie się na widowni członków rockowego zespołu historyczno-patriotycznego FORTECA, który zagrał niesamowity koncert na scenie MOKu.
Po spektaklu, klika słów na temat produkcji filmu pt.: „Pilecki” oraz wydania książki pt.: „Pilecki – Śladami Mojego Taty” wygłosił Pan Bogdan Wasztyl. Pojawiły się także kwiaty dla wszystkich wykonawców, czyli cudownych i utalentowanych młodych ludzi oraz dla obecnych gości. Nie zabrakło też głośnych okrzyków CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM ze strony publiczności.
Warto dodać, że w spektaklu wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Patrycja Wagner (Liceum Ogólnokształcące) oraz Kamil Kańczugowski (Technikum Architektury Krajobrazu).
To było niezwykłe popołudnie- żywa lekcja historii i patriotyzmu. Mamy nadzieję, że nie będzie to ostatnie spotkanie z postacią bohaterskiego Rotmistrza . Warto było pracować nad spektaklem, ponieważ Rotmistrz Pilecki był i nadal jest postacią ze wszech miar niezwykłą. Trzeba o Nim pamiętać.  

 Iwona Olszówka      (E.K.)

GALERIA

 

Skip to content