ui20

„Święto żółtego żonkila” w Wojkowicach

Kolejna akcja charytatywna za nami!

Za nami dziewiąta już edycja Wielkiej Kwesty Żonkilowej, będącej częścią ogólnopolskiej akcji „Hospicjum to też życie”, która – podobnie jak w latach ubiegłych – zorganizowana została przez Urząd Miasta w Wojkowicach, Centrum Wolontariatu działające w ZSOiT w Wojkowicach oraz Fundację Onkologiczną „Pro Salute” w Będzinie.
Żonkilowi wolontariusze – uczniowie ZSOiT  oraz Gimnazjum w Wojkowicach – którzy na stałe wpisali się już w krajobraz naszego miasta, zbierali pieniądze na jeden z najbardziej szlachetnych celów – pomoc ludziom dotkniętym chorobą nowotworową.
Jak co roku, całkowity dochód ze zbiórki publicznej przekazany został na zakup jednorazowego sprzętu medycznego oraz Fundusz Dzieci Osieroconych.
Do chwili obecnej w czasie zbiórek publicznych w naszym mieście wolontariusze pozyskali i przekazali na rzecz Będzińskiego Hospicjum 23 178, 28 zł.
Ze względu na brzydką pogodę, przenikliwe zimno i opady deszczu, tegoroczna inauguracja Wielkiej Kwesty Żonkilowej –  dzięki uprzejmości p. Barbary Pawlak  i szybkiej organizacji pracowników MOK –  odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach.
W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości, między innymi: Starosta Będziński Arkadiusz Watoła, radni Powiatu Będzińskiego, przedstawiciele zagłębiowskich parlamentarzystów, dyrektorzy placówek oświatowych, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji społecznych i stowarzyszeń działających na terenie miasta Wojkowice.
Kolejny już raz w akcję aktywnie włączyli się słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojkowicach, którzy przygotowali wspaniałe, ręcznie wykonane upominki – radosne serca i notesy dla darczyńców.
Wolontariusze zbierali datki na ulicach miasta (w strugach ulewnego deszczu w piątek) oraz w niedzielę przed kościołami Św. Antoniego Padewskiego i Wniebowzięcia NMP.
W ciągu dwóch dni akcji wolontariusze zebrali w sumie 3 381, 36 zł oraz 36 koron norweskich ( NOK) i 50 koron czeskich (CZK). Cała kwota przekazana została już na rzecz Fundacji „Pro Salute”
W imieniu organizatorów pragnę serdecznie podziękować mieszkańcom naszego miasta, którzy jak zawsze wykazali się hojnością i chętnie wsparli potrzebujących – ludzi chorych, dotkniętych chorobą nowotworową, dla których piękny wiosenny żonkil jest symbolem nadziei.

Lidia Musiał   (A.M.)

GALERIA
SZKOLNE CENTRUM WOLONTARIATU