ts8

Tajniki sztuki autoprezentacji

tplo2 logwojkow1617

Zajęcia w ZSOiT w Wojkowicach w ramach realizacji zadania publicznego „Młodzi dla Wojkowic”, współfinansowanego ze środków Gminy Wojkowice w trybie małych zleceń

 W dniach 21-22 marca uczniowie klas LO w Wojkowicach wzięli udział zajęciach eksperckich dotyczących szeroko pojętej autoprezentacji. Warsztaty prowadziła specjalistka –  dr Magdalena Boczkowska, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.
Uczniowie poznali podstawowe zasady komunikacji werbalnej i niewerbalnej, sprawdzając na przykład, jakie nieporozumienia mogą wyniknąć ze złego odczytania czyjegoś języka ciała i jakie są różnice pomiędzy komunikacją kobiet i mężczyzn. Mogli także sprawdzić swoją spostrzegawczość dotyczącą między innymi robienia pierwszego wrażenia i tego, jak wygląd i sposób zachowania determinuje nasze postrzeganie przez innych. Bez wątpienia najwięcej emocji wzbudziło ćwiczenie na poprawę dykcji, tzw. ćwiczenie z korkiem. Ochotnicy – recytując wiersz o Żabie gotującej żuru gar – mogli przekonać się, jak trudny w artykulacji jest polski język, ale do ćwiczenia na zaprezentowanym filmiku zachęcał sam Tomasz Kammel, warto więc było spróbować „połamać sobie” język. Najtrudniejszym zadaniem była za to z pewnością symulacja konferencji prasowej – wybrani uczniowie z powodzeniem wcielali się jednak w role rzeczników prasowych i dyrektorów, a pozostała część klasy, niczym rasowi dziennikarze, zadawała im trudne pytania.
Uczestnicy warsztatów poznali również pojęcia, bez których trudno mówić o dobrej autoprezentacji. Dowiedzieli się na przykład, czym jest parajęzyk, proksemika, chronemika, klaryfikacja, a także jakie są rodzaje gestów – każdy mógł potem demonstrować gesty z zakresu emblematów, ilustratorów, afektatorów, regulatorów czy adaptatorów. Poznali także zasady budowania wystąpień publicznych, czyli początkowo brzmiące tajemniczo zasady 5W, 3P i odwróconej piramidy. Dostali również podstawowe zasady radzenia sobie z tremą, do której przyznała się znaczna część uczniów.
Ostatnia część warsztatów poświęcona została budowaniu wizerunku na portalach społecznościowych, głównie na Facebooku, uczniowie poznali najprostsze sposoby radzenia sobie z hejtem i trollowaniem w sieci, dowiedzieli się, kiedy powstało pierwsze selfie, a także mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą skrótów używanych powszechnie w tak zwanym netspeak, czyli języku charakterystycznym dla social media i mediów elektronicznych.
Na sam koniec uczestnicy zajeć rozwiązali niezwykle podchwytliwy test na koncentrację i na szybkość.
Umiejętności z zakresu autoprezentacji zdobyte w ramach warsztatów zostaną wykorzystane przez młodzież podczas realizacji kolejnych zadań projektowych w bezpośrednim kontakcie z gimnazjalistami, przedszkolakami z Przedszkola im. Przyjaciół Bajek oraz pozostałymi uczestnikami projektu z naszego miasta.

GALERIA
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ LO W WOJKOWICACH