Uczniowie klas pierwszych i drugich w Jednostce Straży Granicznej na lotnisku w Pyrzowicach

16 października uczniowie klasy pierwszej i drugiej LO o kierunku policyjno- prawnym uczestniczyli w zajęciach poglądowych w Jednostce Straży Granicznej na lotnisku w Pyrzowicach. Wizytę rozpoczęliśmy od przejścia na terminal przylotów i spotkania z funkcjonariuszami Straży Granicznej, którzy przedstawili nam zasady organizacji i kontroli ruchu granicznego oraz kontroli bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej prowadzonych przez Placówkę Straży Granicznej w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach. Oprowadzający nas oficerowie Straży Granicznej opisali nam zasady funkcjonowania Jednostki. Uczniowie mogli zapoznać się z warunkami i predyspozycjami, którymi powinien wyróżniać się kandydat do pracy w charakterze funkcjonariusza Straży Granicznej.
Następnie w terminalu C spotkaliśmy się z członkami Oddziału Specjalnego Straży Granicznej. Młodzież poznała  zasady działania robota do przenoszenia niebezpiecznych ładunków a uczennica Julia Kubik została ubrana w strój pirotechniczny ważący ok. 40kg, w którym musiała wykonać kilka prostych czynności, jak podniesienie przedmiotu z podłogi czy uklękniecie i powstanie.
Kolejnym elementem wizyty było poznanie pracy funkcjonariusza wraz z psem do wykrywania narkotyków. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć, jakie czynności wykonuje specjalnie wyszkolony pies w trakcje swojej codziennej pracy. Mogliśmy uczestniczyć w symulacji poszukiwań próbki narkotyków, które zostały szybko wykryte przez psa, który szybko stał się główną atrakcja tej części zajęć.
Następnie udaliśmy się na halę odpraw gdzie licealiści mogli zobaczyć urządzenie do prześwietlania bagażu podręcznego oraz sprawdzić zwartość torebek kilku kolegów i koleżanek. Zainteresowanie wizytą było duże, o czym świadczyła wielość zadawanych pytań ze strony uczestników wycieczki. Serdecznie dziękujemy pracownikom Straży Granicznej za fachowość i cierpliwość oraz zapewnienie tak wielu atrakcji.

Bartłomiej Czyż

GALERIA
KLASA POLICYJNO – PRAWNA