Uczniowie klas pierwszych w Jednostce Straży Granicznej na lotnisku w Pyrzowicach

7 kwietnia uczniowie klas pierwszych LO o kierunku policyjno- prawnym uczestniczyli w zajęciach poglądowych w Jednostce Straży Granicznej na lotnisku w Pyrzowicach.
Wizytę rozpoczęliśmy od przejścia na terminal przylotów i spotkania z funkcjonariuszami Straży Granicznej, którzy przedstawili nam zasady organizacji i kontroli ruchu granicznego oraz kontroli bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej, prowadzonej przez Placówkę Straży Granicznej w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach. Oprowadzający nas oficerowie Straży Granicznej opisali zasady funkcjonowania Jednostki. Uczniowie mogli zapoznać się z warunkami i predyspozycjami, którymi powinien wyróżniać się kandydat do pracy w charakterze funkcjonariusza Straży Granicznej.
Następnie w terminalu C spotkaliśmy się z członkami Oddziału Specjalnego Straży Granicznej. Młodzież poznała  zasady działania robota do przenoszenia niebezpiecznych ładunków a uczennica Olga Pecela z klasy I b została ubrana w strój pirotechniczny ważący ok. 40kg, w którym musiała wykonać kilka prostych czynności, jak podniesienie przedmiotu z podłogi czy uklękniecie i powstanie, co przysparzało jej nie lada problemów.
Kolejnym elementem wizyty było poznanie pracy funkcjonariusza wraz z psem do wykrywania narkotyków. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć, jakie czynności wykonuje specjalnie wyszkolony pies w trakcje swojej codziennej pracy. Mogliśmy uczestniczyć w symulacji poszukiwań próbki narkotyków, które zostały natychmiast wykryte przez psa – główną atrakcję tej części zajęć.
Następnie udaliśmy się na halę odpraw, gdzie licealiści mogli zobaczyć urządzenie do prześwietlania bagażu podręcznego oraz sprawdzić zwartość torebek kilku kolegów i koleżanek. Ostatnim etapem zwiedzania była wizyta na tarasie widokowym. Zainteresowanie wizytą było duże, o czym świadczyła wielość zadawanych pytań ze strony uczestników wycieczki.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Straży Granicznej za fachowość i cierpliwość oraz zapewnienie tak wielu atrakcji.

Bartłomiej Czyż   (A.M.)

GALERIA
KLASA POLICYJNO – PRAWNA
Skip to content