W FABRYCE OPLA

14 lutego  uczniowie klas IIb i IIIb  kierunku pożarniczo-ratowniczego uczestniczyli w wyjeździe do General Motors Manufakturing Poland w Gliwicach, gdzie mieli możliwość zobaczyć cały proces powstawania samochodów produkowanych w Fabryce Opla oraz  zapoznać się z funkcjonowaniem i działaniem zabezpieczeń przeciwpożarowych w tak dużym zakładzie  produkcyjnym.

Wycieczkę rozpoczęło standardowe szkolenia BHP dla osób odwiedzających fabrykę (szkolenie przeprowadził p. KrzysztofMosur ), po czym udaliśmy się na wydział karoserii.

Fabryka GMMP produkuje obecnie 4 modele Opla Astry, 3 modele astry czwartej generacji,trzydrzwiowy GTC lub OPC,czterodrzwiowy sedan NB,Cascadacabrio,model Astry piątej generacji Hatchback oraz odmiany na inny rynek pod nazwami Holden ,Vauxhall,Buick (rocznie około 220 tys.sztuk-300 sztuk na zmianę).

Produkcja rozpoczyna się od wydziału Tłoczni (Press Shop) poprzez wykonywanie wielu wytłoczek elementów z blachy, która dostarczana jest z niemieckich walcowni,następnie wytłoczki są transportowanena wydział Karoserii (Body Shop)w pojemnikach zwanych rackami, gdzie poprzez zgrzewanie, spawanie, lutospawanie, klejenie, klinczingowanie,spawanie laserowe są wykonywane gotowe elementy karoserii. W późniejszym procesie – aby wykonać cały samochód zgodnie z normami wymiarowymi – gotowe elementy są dokładane na stacjach geometrycznych manualnych lub zrobotyzowanych.Kontrola karoserii jest realizowana poprzez stację Quality CMM.Jeżeli wszystkie pomiary znajdują się w granicy tolerancji, samochód udaje się w dalszą podróż na wydział Lakierni (Paint Shop).Po drodze znajduje się bufor produkcyjny BDS, w którym może się znajdować około 320 samochodów.

Lakiernia jest w 95 % zautomatyzowana(5 % kontrola jakości) i maluje karoserie w 16 kolorach. Karoserie na samym początku są dokładnie myte z zanieczyszczeń,potem nakładana jest warstwa podkładowa ELPO ,następnie uszczelniacze bitumiczne, na końcu jest lakierowana na dany kolor zgodnie ze swoją sekwencją-czyli według zamówienia klienta.

Z lakierni karoseria przenośnikami transportowana jest na wydział Montażu Głównego (General

Assembly), gdzie dokonywane są podmontaże  elementów wewnętrznych, takich jak tapicerki,kokpit,wiązki kabli,foteli itp. oraz elementów napędowych(silnik ,skrzynie biegów,zawieszenie).

Powstawanie całego samochodu to czas około 24 godzin – począwszy od dostarczenia wytłoczek z tłoczni na wydział karoserii po wyjazd gotowego auta z wydziału Montażu Głównego. Czas produkcji może się wydłużyć  jeśli klient zamówi specyficzne wyposażenie.

Po zapoznaniu się z cały procesem produkcyjnym, udaliśmy się do remizy zakładowej straży pożarnej. Zajęcia z p.poż. przeprowadził  p. A.Fatyga- Kierownik Zakładowej Służby Ratunkowej.

Zakładowa Służba Ratunkowa to wyspecjalizowana jednostka, której zadaniem nie jest przede wszystkim walka z zagrożeniami, ale także prewencja i zapobieganie zagrożeniom. Zapoznaliśmy się z wyposażeniem tej specjalistycznej jednostki, co ciekawe, posiadającej także własną karetkę ratunkową. Chętni mogli wziąć udział w zajęciach ze sprzętem ratownictwa wysokościowego.

Dziękujemy Dyrekcji GMMP za umożliwienie zwiedzenia fabryki oraz Pracownikom za profesjonalne i ciepłe przyjęcie.

Krzysztof Mosur
Mariola Koch-Wyderka
Michał Niedbała   (A.M.)

GALERIA
KLASA POŻARNICZO-RATOWNICZA
Skip to content