nj4

Wizyta Antje Brandt – koordynatora naszych projektów w Akademii Europejskiej Otzenhausen.

W dniach 6-8 czerwca 2016r. gościliśmy w naszej szkole Antje Brandt – koordynatorkę naszych projektów w Akademii Europejskiej Otzenhausen w Niemczech. Wizyta dotyczyła współpracy między naszą szkołą i Akademią, ale także kontynuacji współpracy przy trójstronnym projekcie z Secondary School 18 Bila Tserkva na Ukrainie oraz Berufsbildende Schulen des Landkreises Oldenburg z Niemiec.

Antje Brandt spotkała się z panią dyrektor Anną Augustyńską, by omówić wizję pracy szkoły i wprowadzenia pod kątem naszych priorytetów, zapotrzebowania i zainteresowań młodzieży nowej tematyki na kolejnych seminariach w EAO. Następnie zwiedziła szkołę i zapoznała się ze specyfiką kierunków nauczania w Liceum i Technikum.

Z wizytą pojawiła się również na lekcji języka angielskiego w klasie I A, którą przeprowadziła pani Joanna Poczęta –Kubik. Pani koordynator przyglądała się z dużą uwagą całej lekcji, oceniając i jednocześnie porównując umiejętności młodzieży z realiami w szkole niemieckiej. Bardzo dobrze oceniła zaangażowanie uczniów i organizację przebiegu lekcji przez nauczyciela.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie młodzieży, która uczestniczyła już wcześniej w seminariach EAO oraz potencjalnych kandydatów do kolejnych edycji tych spotkań w Niemczech. Celem tego spotkania było opisanie wrażeń i doświadczeń zdobytych w Niemczech, ale również przedstawienie oczekiwań młodzieży. Dyskusja odbywała się jednocześnie w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim. Na zakończenie uczniowie przedstawili produkty, które powstały w efekcie nowej wiedzy, zdobytej w Akademii – były to liczne prezentacje, przygotowane dla wszystkich uczniów w szkole, a także broszura, quiz i wiele filmów. Cała ta dokumentacja odnosiła się do tematyki poprzednich seminariów, m.in. zrównoważonego rozwoju, ekologii, praw człowieka, wpływu mediów na młodego człowieka. Pani koordynator była bardzo pozytywnie zaskoczona ogromem prac.

Cala wizyta przebiegła w atmosferze przyjaźni i wzajemnej współpracy. Nasz gość miał również okazję poznać okolicę, zwiedzając Będzin, Zamek Będziński i Pałac Mieroszewskich, a także spróbować regionalnych potraw – barszczu i pierogów.  Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję seminarium w Akademii Europejskiej Otzenhausen, zaplanowaną w rozmowach na luty 2017r.

Karolina Mosur   (A.M.)

GALERIA
AKADEMIA EUROPEJSKA OTZENHAUSEN