Wizyta klasy Ia w Sądzie Rejonowym w Będzinie

4 października uczniowie klasy I a LO o kierunku policyjno-prawnym w ramach orientacji zawodowej uczestniczyli jako publiczność w rozprawach Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Będzinie.
Pani Sędzia Agnieszka Czarnecka-Wnuk, która w tym dniu przewodniczyła rozprawom karnym w ciekawy dla uczniów sposób przedstawiła strukturę i tryb funkcjonowania sądownictwa w Polsce oraz przybliżyła pracę sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych.
Licealiści z ogromnym zainteresowaniem obserwowali kolejne rozprawy, a podczas przerw pani Sędzia wyjaśniała istotę każdej sprawy i omawiała możliwe konsekwencje prawne za popełnione czyny. Postępowania karne dotyczyły m.in. przestępstw skarbowych, wypadku komunikacyjnego, posiadania i rozprowadzania narkotyków, zaniechania płacenia alimentów czy oskarżenia o pobicie, zastraszanie i znęcanie się. Uczniowie mieli także okazję zapoznania się ze strukturą akt sądowych.
W przerwie – pod fachowym nadzorem pani Sędzi – pierwszoklasiści mogli przeprowadzić symulację posiedzenia sądu, podczas której odgrywali role w jednej ze spraw. Uczniowie wcielali się w poszkodowanych, oskarżycieli, oskarżonych, obrońców oraz  świadków i biegłych. Oczywiście była to najbardziej spontaniczna część zajęć.
Udział młodzieży z klasy policyjno – prawnej w rozprawach w Sądzie Rejonowym w Będzinie jest niezwykle ważnym elementem kształcenia, poszerzającym wiedzę z zakresu prawa i funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i w znaczącym stopniu mogą przyczynić się do pozyskania przez uczniów informacji niezbędnych do podjęcia świadomych decyzji w związku z projektowaną ścieżką kariery zawodowej.

Justyna Pitas
Bartłomiej Czyż

GALERIA
KLASA POLICYJNO-PRAWNA