Wizyta koordynatora naszych projektów w Akademii Europejskiej Otzenhausen

W dniach 17-19 grudnia 2019r. gościliśmy w naszej szkole Christiana Kiefera – koordynatora naszych projektów w Akademii Europejskiej Otzenhausen w Niemczech. Wizyta dotyczyła kontynuacji współpracy między naszą szkołą i Akademią.

Christian Kiefer spotkał się z panią dyrektor Justyną Pitas, by omówić wizję pracy szkoły i wprowadzenia pod kątem naszych priorytetów, zapotrzebowania i zainteresowań młodzieży nowej tematyki na kolejnych konferencjach oraz spotkaniach w Akademii Europejskiej Otzenhausen. Następnie zwiedził szkołę i zapoznał się ze specyfiką kierunków nauczania w Liceum i Technikum.

Z wizytą pojawił się również na lekcji języka niemieckiego w klasie III TAK, którą przeprowadziła pani Anna Gajdka z pomocą Benedicta – wolontariusza z programu EVS, który wspiera  pracę w Klubie Europejskim w naszej szkole w tym roku szkolnym. Pan koordynator przyglądał się z dużą uwagą całej lekcji, oceniając i jednocześnie porównując umiejętności młodzieży z realiami w szkole niemieckiej.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z młodzieżą, która uczestniczyła już wcześniej w seminariach EAO oraz potencjalnych kandydatów do kolejnych edycji tych spotkań w Niemczech. Celem tego spotkania było opisanie wrażeń   i doświadczeń zdobytych w Niemczech, ale również przedstawienie oczekiwań młodzieży. Dyskusja odbywała się jednocześnie w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim. Na zakończenie uczniowie przedstawili prezentację, która powstała w efekcie nowej wiedzy, zdobytej w Akademii, która odnosiła się do tematyki poprzednich seminariów, m.in. zrównoważonego rozwoju, ekologii, praw człowieka, wpływu mediów na młodego człowieka.

Cała wizyta przebiegła w atmosferze przyjaźni i wzajemnej współpracy. Nasz gość miał również okazję poznać okolicę, zwiedzając Będzin i Zamek Będziński, Katowice, okolicę Jury, gdzie prawdopodobnie odbędzie się kolejna edycja spotkań międzynarodowych, w ramach współpracy z EAO. Christian Kiefer mógł także spróbować regionalnych potraw np. pierogów, a przedświąteczną atmosferę podgrzał jeszcze Koncert Bożonarodzeniowy, który odbywa się corocznie   w ZSOiT w Wojkowicach. Zaprosiliśmy naszego koordynatora również dlatego, aby mógł zobaczyć współpracę pokoleń w naszej szkole, ponieważ wystąpili na nim artyści różnych pokoleń, młodzież i ich dziadkowie, ale związanych ze szkołą. Zachwytom nie było końca, również nad smakiem tradycyjnego makowca. Polska gościnność robi wrażenie, zachwyciła również Christiana Kiefera.                                

Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję seminarium w Akademii Europejskiej Otzenhausen, zaplanowaną w rozmowach na marzec 2020r.

Karolina Mosur

GALERIA
AKADEMIA EUROPEJSKA OTZENHAUSEN