Wizyta w Jednostce Straży Granicznej na lotnisku w Pyrzowicach

10 października  uczniowie klas drugich LO o kierunku policyjno – prawnym uczestniczyli w zajęciach poglądowych w Jednostce Straży Granicznej na lotnisku Katowice – Pyrzowice. Celem wizyty był udział w zajęciach z zakresu organizacji i kontroli ruchu granicznego oraz kontroli bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej przeprowadzonych przez Placówkę Straży Granicznej w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach.
Wizytę rozpoczęliśmy od przejścia na terminal przylotów i spotkania z funkcjonariuszami Oddziału Specjalnego Straży Granicznej. Młodzież poznała  zasady działania robota do przenoszenia niebezpiecznych ładunków, a Klaudia Czajor z klasy II b LO została ubrana w strój pirotechniczny ważący ok. 60kg, w którym musiała wykonać proste czynności przysparzające jednak wielkie trudności w poruszaniu się.
Następnie udaliśmy się na halę odpraw, gdzie uczniowie zobaczyli sprzęt służący do prześwietlania i wykrywania fałszywych dokumentów.
Kolejnym elementem wizyty było poznanie pracy funkcjonariusza oraz jego podopiecznego psa do wykrywania ładunków wybuchowych i broni.  Uczniowie dowiedzieli się również, jakie czynności wykonuje specjalnie wyszkolony pies w trakcje swojej codziennej pracy.
Poza tym, uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć urządzenie do prześwietlania bagażu podręcznego oraz sprawdzić zwartość torebek kilku koleżanek oraz nauczycielek.
Ostatnim etapem zwiedzania była wizyta na tarasie widokowym. Oprowadzający nas oficerowie Straży Granicznej opisali nam zasady funkcjonowania jednostki. Uczniowie mogli zapoznać się z warunkami i predyspozycjami, którymi powinien wyróżniać się kandydat do pracy w charakterze funkcjonariusza Straży Granicznej.

Bartłomiej Czyż    (E.K.)

GALERIA
KLASA POLICYJNO – PRAWNA
Skip to content