Wizyta w Zakładzie Karnym w Wojkowicach

28 września uczniowie klasy I a mieli możliwość poznania sposobu funkcjonowania polskiego systemu penitencjarnego na przykładzie Zakładu Karnego w Wojkowicach.

Wizyta ta była dla uczniów ważnym elementem przygotowującym ich do pracy w służbach mundurowych. Pracownicy Służby Więziennej pokazali uczniom Zakład Karny typu otwartego dla młodocianych i odbywających karę po raz pierwszy, Zakład Półotwarty oraz Zakład Zamknięty. Obecnie w Zakładzie Karnym w Wojkowicach wraz z oddziałem zewnętrznym w Ciągowicach  typu półotwartego przebywa około tysiąc trzysta osadzonych. Na terenie Zakładu Karnego w Wojkowicach znajduje się także areszt śledczy.

Największe wrażenie na uczniach zrobiła wizyta na oddziale zamkniętym, gdzie mieli okazję zobaczyć salę widzeń, miejsca, gdzie skazani odbywają jednogodzinny spacer, cele, w których przebywają 23 godziny na dobę. Największe emocje wzbudziły warunki panujące w izolatce oraz celi dla więźniów szczególnie niebezpiecznych. Ciekawość budziły także zasady i warunki panujące w poszczególnych typach zakładu, jak również system zabezpieczeń.

Justyna Pitas
Bartłomiej Czyż

KLASA POLICYJNO – PRAWNA
Skip to content