Wyjazd, którego długo nie zapomnimy…

W lutym 2014 roku grupa młodzieży i nauczycieli z wojkowickiego Zespołu Szkół odwiedziła włoską miejscowość Pietrelcina, gdzie – w ramach programu Comenius – uczesniczyła w wartsztatch na temat „Audiowizualny projekt o świadomości ekologicznej dla uczniów szkół średnich.” – „Audiovisual project for environmental awareness to students in High Schools”. Oto spisane na gorąco opinie uczestników.
                  
 
 
Na wymianie we Włoszech w ramach programu Comenius w lutym 2014 roku trafiłem do rodziny Di Lorio. Moim korespondentem był Francesco Di Lorio, który mieszka w małej wiosce Taurasi nieopodal Benevento. Miałem dużo szczęścia, gdyż mama Francesca kapitalnie gotowała, a warunki, w których tam mieszkałem były po prostu idealne.
Oprócz tego miałem okazję poznać wiele nowych koleżanek i kolegów z Włoch, Hiszpanii i Belgii, szczególnie podczas wieczornych spotkań integracyjnych. Było to wyjątkowe doświadczenie, a przede wszystkim najlepsza okazja, aby podszlifować umiejętność rozmawiania po angielsku. Bardzo ważnym  dla mnie doświadczeniem była wizyta – wraz z rodziną Francesca – w Pietrelcinie – miejscowości, gdzie urodził się ojciec Pio, święty kościoła rzymskokatolickiego. Później miałem też okazję poznać osobiście byłego ministranta, a później przyjaciela ojca Pio. Dla mnie – katolika, było to przeżycie nadzwyczajne.
Podsumowując, wymiana ta była bardzo udana dla mnie i już nie mogę się doczekać kiedy  Francesco przyjedzie do mnie i będę mógł mu pokazać nieco polskiej kultury.

Mateusz Lach

 
Każdy człowiek ma w sobie ciekawość poznawania otaczającego  świata i w miarę możliwości stara się ją zaspokoić… Niewątpliwie jednym z kroków, który przybliżył nas do jego poznania była możliwość udziału w projekcie „Comenius”.
Tegoroczna wymiana odbyła się w dniach 9 – 15.02.2014 roku. W tym czasie uświadomiliśmy sobie na co tak naprawdę należy zwracać uwagę w codziennym życiu.
W czasie naszej „Comeniusowej” wizyty we Włoszech poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi z Hiszpanii, Belgii oraz Włoch, którzy zainspirowali nas, a jednocześnie zmotywowali do dalszych działań dotyczących poprawy jakości wód na świecie. O barierach językowych czy kulturowych nawet nie było mowy, ponieważ wszyscy doskonale się dogadywali. Prawdopodobnie  ze znajomości zawartych we Włoszech narodziły się przyjaźnie, których nie rozdzieli nawet kilkaset kilometrów. Człowiek boi się nieznanego i tak też było w tym przypadku, ponieważ każdy z nas przed tą wizytą czuł pewnego rodzaju niepokój związany   z kompletnie obcym krajem, do którego jedzie, jak i również z osobami, z którymi przyjdzie mu mieszkać przez tydzień. Jednak nasze obawy jak szybko się pojawiły, tak szybko zniknęły, gdy tylko zobaczyliśmy szczere i serdeczne uśmiechy naszych gospodarzy, którzy już po paru godzinach znajomości traktowali nas  jak członków swoich rodzin, a w czasie całego pobytu starali się „uchylić nam nieba”. Wspaniałym elementem tego doświadczenia była możliwość zaobserwowania różnic pomiędzy codziennymi czynnościami wykonywanymi we Włoszech a w Polsce. Nasi włoscy koledzy próbowali pokazać nam jak najwięcej rzeczy związanych z ideą projektu oraz tak zorganizować czas, aby wykorzystać każdą minutę na lepsze poznanie się i miłe spędzenie czasu razem. Wycieczki do włoskich miast takich jak Benevento czy Neapol ukazały nam prawdziwy urok i klimat Włoch, który jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Ten kraj ma w sobie tyle uroku, że nawet praca w szkole nad projektem dotyczącym problemu zanieczyszczeń rzek we Włoszech była dla nas jedną     z wielu przyjemności. Kiedy nadszedł czas pożegnań z naszymi nowymi kolegami nie ukrywaliśmy wzruszenia, które wynikało z konieczności powrotu do domu. Na szczęście perspektywa kolejnego spotkania, które tym razem odbędzie się w Polsce we wrześniu tego roku spowodowała, że na naszych twarzach znów zawitał uśmiech.

Aleksandra Szymańska

                     

Pobyt we Włoszechw ramach programu Comenius okazał się dużo lepszym od “zwykłego” wakacyjnego wyjazdu. Życie i mieszkanie przez tydzień z włoską rodziną pozwoliły nam bliżej poznać kulturę, włoskie tradycje, zachowania oraz typowe potrawy. Dzięki tej wyprawie znacznie podszkoliliśmy nasz angielski, zwiedziliśmy też wiele wspaniałych miejsc, a także poznaliśmy grupę młodych ludzi z różnych krajów, którzy zachowywali się jakby byli naszymi przyjaciółmi od dziecka.

Kuba Piotrowski

 

Projekt Comenius był strzałem w dziesiątkę! Trafiliśmy do cudownych włoskich rodzin, które serdecznie nas przyjęły. Nasi włoscy rówieśnicy byli przesympatyczni. Różnice kulturowe, ani językowe nie stanowiły żadnej przeszkody. Wspólne spędzanie czasu, robienie zakupów oraz wycieczki pozwoliły na to, abyśmy szlifowalinasz język angielski. Zaprzyjaźniliśmy się z koleżankami z Włoch i planujemy kolejne odwiedziny już w wakacje! Był to jeden z najlepszych wyjazdów, na których byłam i zapamiętam go do końca życia.
 

Marysia Czerwińska

 
 

Od 9 do 16 lutego bieżącego roku wraz z kilkoma kolegami i koleżankami z naszej szkoły oraz z trójką opiekunów wziąłem udział w europejskim projekcie Comenius. Główną ideą tego projektu jest poznawanie innych kultur, zwyczajów i tradycji państw wspólnoty europejskiej. Ponadto projekt ma przybliżać i zacieśniać relacje pomiędzy państwami Unii. Wraz z naszą szkoła w projekcie uczestniczą szkoły z Belgii, Hiszpanii i Włoch. Tematem naszych prac w ramach projektu we Włoszech była ochrona wód. W międzynarodowych grupach analizowaliśmy stan czystości wód w państwach biorących udział w tej wymianie. Porównywaliśmy jak wygląda sytuacja w Polsce, a jak we Włoszech, Hiszpanii i Belgii. Ochrona środowiska to sprawa międzynarodowa i ważna jest współpraca całej Unii w walce   z zanieczyszczeniami wód. Zajęcia te odbywały się w miejscowej szkole. Według mnie takie przedsięwzięcia sa bardzo przydatne i dzięki nim możemy poznawać naszych rówieśników    z krajów Europy. Dzięki temu, że językiem wymiany jest angielski mogliśmy doskonalić swoje umiejętności z tego języka. Moim zdaniem ten wyjazd był udany i owocny. Wróciłem bogaty o nowe doświadczenia i poznałem wielu sympatycznych ludzi. Z niecierpliwością oczekuję na przyjazd mojego włoskiego kolegi, u którego mieszkałem Włoszech. Kolejne spotkanie programu Comenius odbędzie się tym razem w Polsce na przełomie września          i października. Tematem prac będą zanieczyszczenia powietrza.
 

Mateusz Franielczyk
 

GALERIA

Wiecej w dziale:
COMENIUS

Skip to content