we12

XVIII Parada Schumana

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Paradzie Schumana,  gromadzącej osoby opowiadające się za zjednoczoną Europą, w której  aktywną rolę pełni Polska.
Parada wyruszyła przed godziną 12:00 z Krakowskiego Przedmieścia i przeszła ulicami Warszawy.
W wydarzeniu wzięli udział również goście z zagranicy, około 200 przedstawicieli Klubów Europejskich z 10 państw Europy, a także kilkusetosobowa grupa Włochów z prowincji Bergamo – członków Stowarzyszenia Giovani Idee.
Parada Schumana jest  integralną częścią obchodów  Dnia Europy, święta celebrowanego w całej Unii Europejskiej 9 maja. Odbywa się corocznie od 2000 roku, w celu upamiętnienia wydarzenia, jakim było ogłoszenie  w 1950 roku przez Robert Schumana planu integracji kontynentu.
Po udziale w przemarszu dotarliśmy  do miasteczka Schumana, gdzie przygotowaliśmy stoisko naszego Klubu, na którym przeprowadziliśmy konkursy i zajęcia, podczas których najmłodsi mogli ćwiczyć znajomość geografii kontynentu europejskiego. Musimy przyznać, że zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a chętnych do sprawdzenia swojej wiedzy nie brakowało. Ostatnim punktem pobytu w Warszawie była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Większość z nas po raz pierwszy miała okazję  zapoznać się, z tak oryginalnie, multimedialnie zaprezentowaną,  tragiczną historią okupowanej stolicy. Ekspozycje  zrobiły na nas wszystkich  ogromne wrażenie.  Z pewnością   wielu z nas będzie chciało kiedyś wrócić do muzeum i jeszcze raz wspomnieć historię Powstania Warszawskiego.

Anna Gajdka

GALERIA
KLUB INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ