pamięć o dramatycznych wydarzeniach trwa bez względu na rocznicowe obchody…
13 grudnia to data, która na stałe wpisała się w naszą zbiorową pamięć historyczną, chociaż czasami odnosimy wrażenie, że wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego są traktowane – zwłaszcza przez młodych ludzi – jako zbyt odległe, by móc zobaczyć ich związek z współczesnymi realiami społecznymi.
W dniu 31rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w naszej szkole podjęliśmy dyskusję na temat wpływu tego wydarzenia na losy Polski i Polaków. Punktem kulminacyjnym była prezentacja filmu Kazimierza Kutza pt. ,,Śmierć jak kromka chleba”. Filmu, który przedstawia strajk w KWK ,,Wujek” w paradokumentalny sposób, a jednocześnie tak, że nie potrafimy uniknąć głębokich emocji. Estetyka surowego realizmu powoduje, że obraz jest prawdziwy i wiarygodny. Wielu z nas wywodzi się z rodzin górniczych, dlatego pamięć o dramatycznych wydarzeniach na Śląsku trwa bez względu na rocznicowe obchody. Wzruszają też głęboko ludzkie dramaty, ofiarami pacyfikacji byli przecież młodzi górnicy, ale także Ci z długim zawodowym stażem – dramat dotyka całych rodzin.
By móc chociaż częściowo zrozumieć źródła tych tragicznych wydarzeń i dramat społecznych podziałów, prezentację filmu i dyskusję połączyliśmy z rekonstrukcją pacyfikacji przygotowaną przez uczniów klasy I Technikum Architektury Krajobrazu. Rekwizyty wykorzystane w przedstawieniu uzyskaliśmy dzięki uprzejmości stowarzyszenia ,,Pro Fortalicium”.
Doceniając nową jakość życia w strukturach demokratycznego państwa, nie możemy zapominać o tym, jak bardzo dramatyczny rozdział w naszej historiirozpoczął się z chwilą, gdy w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Więcej w dziale:
SAMORZĄD