Woda, pizza, taniec i południowe klimaty

Rośnie ilość szkół z całej Europy, z którymi nasza szkoła intensywnie współpracuje. Niedawno dołączyły do nich licea z Belgii, Hiszpanii i Włoch, a wszystko dzięki opracowanemu przez wojkowickich nauczycieli i wysoko ocenionemu projektowi w ramach programu Comenius. W ramach tego prestiżowego przedsięwzięcia  przewidziane są wyjazdy uczniów i nauczycieli za granicę oraz spotkania z zagranicznymi gośćmi w Wojkowicach. W lutym br., miała miejsce pierwsza wizyta wojkowickiej delegacji w południowych Włoszech. Sądząc po wrażeniach i opiniach uczestników – niezwykle udana.
 
9 lutego z lotniska w Pyrzowicach, 6 uczniów wraz z opiekunami p. A.Gajdką, p. B. Gwóźdź i p. M. Kapiasem wyruszyło do Włoch na pierwsze robocze spotkanie w ramach projektu Comenius  „Audiowizualny projekt o świadomości ekologicznej dla uczniów szkół średnich.” – „Audiovisual project for environmental awareness to students in High Schools”.
 
Gospodarzem spotkania była szkoła Liceo classico w  Pietradefusi koło Neapolu. Innymi uczestnikami byli również uczniowie i nauczyciele z Instituto De Educacion Secundaria Vega De Mar Marbella w Hiszpanii i Berkenboom Humaniora  Sint Niklaas  w Belgii. Tematem przewodnim wizyty było zanieczyszczenie wody.
Poniedziałkowy poranek w szkole upłynął pod znakiem wzajemnego poznania  się wszystkich uczestników projektu oraz prezentacji poszczególnych krajów. Polscy uczniowie wspaniale wypadli ze swoją interaktywną prezentacją. Dla sprawdzenia wiedzy słuchaczy przeprowadzili mały quiz, w którym nagrodą za pozytywne odpowiedzi były cukierki – krówki.
Następnie,  uczniowie podzielili się na międzynarodowe grupy, w których mieli pracować nad tworzeniem wideoklipów, wywiadów, reklam i filmów dokumentalnych. Woda była tematem głównym ich pracy.  Uczniowie przedstawili krótko sytuację gospodarki wodnej w swoich krajach i skupili się nad problemami zanieczyszczenia wody. Po burzy mózgów rozpoczęła się stopniowa realizacja zadań projektowych. Pierwszym krokiem było nagranie wywiadów  z burmistrzem miasta Taurasi i przedstawicielami grupy :”Let’s save the Calore river” pracującej na rzecz ratowania rzeki Calore. W następnym dniu udaliśmy się do Prata di Principato Ultra na spotkanie ze specjalistami, nauczycielami i wolontariuszami, którzy zajmują się badaniem stanu wód rzeki Sabato, kolejnej rzeki w regionie Kampania. W czwartek zaplanowano wyjazd do Neapolu, miasta położonego nad Zatoką Neapolitańską, gdzie zwiedziliśmy Muzeum San Martino oraz barokowe opactwo Certosa di San Martino, przeszliśmy najpiękniejszymi ulicami Piazza Plebiscito, Via Roma, Via Chiaia, Piazza dei Martiri i zjedliśmy “podobno” najlepszą włoską pizzę w typowej neapolitańskiej pizzerii. Każdego dnia podczas naszej wizyty we Włoszech uczniowie gromadzili materiał, z którego powstaną audiowizualne efekty finalne, czyli wideoklipy, wywiady, reklamy oraz film dokumentalny. Młodzież ćwiczyła układy taneczne, malowała plakaty, tworzyła eksponaty,  nagrywała filmy, układała slogany reklamowe, przeszukiwała Internet. Materiał wypracowany przez cały tydzień, jeszcze w wersji demonstracyjnej mogliśmy zobaczyć na piątkowych zajęciach. Całą postprodukcją zajmie się młodzież włoska, która przywiezie gotowe produkty – efekty spotkania we Włoszech do Polski, do Wojkowic.
Praca młodzieży pozwoliła uzmysłowić uczestnikom spotkania, że czystość wody jest niewątpliwie problemem w skali światowej. Mogli stwierdzić, że krajach rozwiniętych takich jak Włochy, Polska, Hiszpania czy Belgia nie wchodzi już w rachubę  picie wody bezpośrednio z rzek. Jakość wody z kranu często budzi wątpliwości, a  skażenie wód gruntowych, z których człowiek czerpie wodę pitną stale rośnie.

 

GALERIA

Więcej w dziale:
COMENIUS

Skip to content