Zajęcia z zakresu edukacji prawnej w klasach policyjno – prawnych

8 i 13 grudnia 2011r. uczniowie klas pierwszych o kierunku policyjno – prawnym mieli możliwość realizować treści programowe z zakresu prawoznawstwa, ujęte w innowacji pedagogicznej ,,Aktywny obywatel w demokratycznym państwie prawnym”, poprzez udział w otwartych rozprawach Sądu Rejonowego w Będzinie.  
Uczniowie zobaczyli, jak prowadzone jest postępowanie sądowe. Pani Sędzia szczegółowo tłumaczyła wszelkie zawiłości polskiego wymiaru sprawiedliwości. Uczniowie uczestniczyli w rozprawach z zakresu prawa karnego, co powodowało, że trafiliśmy na trudne sprawy dotyczące pobicia, kradzieży, obrazy funkcjonariusza na służbie czy oszustwa. Po każdej sprawie miała miejsce sesja pytań i odpowiedzi. Jednym z elementów wizyty w Sądzie Rejonowym była symulacja posiedzenia sądu, podczas której licealiści odgrywali role: prokuratora, obrońcy czy oskarżonych.
 
14 grudniauczniowie klasy I b: w składzie Patrycja Hyla, Klaudia Nobis, Kamil Klecha, Damian Furtak i Dawid Gruszka wraz z opiekunem p. Bartłomiejem Czyżem, nauczycielem wos – u uczestniczyli w spotkaniu z sędzią Anną Marią Wesołowską. Spotkania odbyło się w III LO w Będzinie i dotyczyło edukacji prawnej młodzieży- „Świadomie wybieram, świadomie żyję”. Wykład zrobił na młodych uczestnikach spotkania ogromne wrażenie. Nie tylko z zaciekawieniem słuchali Pani Sędzi, ale także zadawali pytania związane m. in. z świadomością prawną młodzieży, przeciwdziałaniem różnorakim zagrożeniom. W drugiej część spotkania uczestniczyli dyrektorzy szkół powiatu będzińskiego, pedagodzy, władze powiatowe i miejskie.
 

GALERIA

Więcej w dziale:
KLASA POLICYJNO-PRAWNA

Skip to content