W ramach zajęć realizowanych w klasach mundurowych, 5 kwietnia br. uczniowie klas policyjnych uczestniczyli w zajęciach Akademii Młodzieżowej WSZOP.
Spotkanie z nauczycielami akademickimi rozpoczęło się od wykładu pana Marka Jagodzińskiego, policjanta i funkcjonariusza służb operacyjnych CBŚ z wieloletnim doświadczeniem zawodowym nt. „ Etyki w działaniach operacyjnych Policji”. Pan Jagodziński przedstawił na przykładach konkretnych akcji operacyjnych zasady działania służb mundurowych, po krótce zdradził tajniki działań w przesłuchaniach sprawców lub całych grup przestępczych. Wyjaśniał również zasadność działań, które mogłyby wydawać się nieetyczne, ale pozostają koniecznym elementem przesłuchań lub dochodzeń policyjnych.
Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych. W pierwszej części spotkali się w laboratorium kryminalistycznym z panem nadkom. Mirosławem Będkowskim, który w formie mini wykładu zapoznał uczniów z tematyką zagrożeń terrorystycznych. Uczniowie mogli dowiedzieć się, które ugrupowania terrorystów stwarzają największe niebezpieczeństwo w Europie, a które na świecie lub jaki jest stopień wiedzy nt. tych ugrupowań w Polsce. W części praktycznej uczniowie wzięli udział w zajęciach: „Ślady kryminalistyczne na miejscu aktów terrorystycznych”. Pan nadkomisarz zapoznał uczniów z rodzajem broni stosowanej przez terrorystów. Uczniowie na przykładzie zniszczonych szyb pancernych mogli zobaczyć skalę zniszczeń po użyciu broni palnej, jak również po użyciu bomb tzw. własnej produkcji. Zobaczyli również, w jaki sposób i za pomocą jakich urządzeń i przyrządów zabezpiecza się ślady, np. odciski palców i butów, a następnie, w jaki sposób opracowuje się wyniki takich badań.
W drugiej części zajęć uczniowie spotkali się z panią nadkomisarz Joanną Czechowską, znaną wielu uczniom z serialu W11, która przedstawiła na początku zasady pracy policjanta z grup dochodzeniowo-śledczych. W nawiązaniu do serialu W11 mówiła o tym , jak niewiele wspólnego ma rzeczywistość ekranowa z tym, z czym na co dzień muszą zmagać się policjanci. W części praktycznej zajęć nt. „Kryminalistycznych badań miejsca zdarzenia” uczniowie mogli zobaczyć symulowane miejsce przestępstwa. Mogli dokonać oględzin ofiary, a także posłuchać wskazówek dotyczących właściwego postępowania w trakcie takiej pracy, np. kolejność zabezpieczenia śladów, rodzaje pozostawionych śladów.
Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa to spotkania, podczas których wykładowcy Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach przybliżają młodzieży również charakter wykładu akademickiego i pozwalają poczuć przedsmak życia studenta. Spotkania te stanowią jednak przede wszystkim uzupełnienie zajęć prowadzonych w szkole przez nauczycieli oraz okazję do poszerzenia uczniowskich zainteresowań. Wiele nowych zagadnień z zakresu wiedzy o pracy w Policji, nowych doświadczeń, a przede wszystkim wrażeń spowodowało, że uczniowie chcieliby ponownie uczestniczyć w zajęciach MAB.
Karolina Mosur (A. M.)
GALERIA |
KLASA POLICYJNO – PRAWNA |