Już po raz szósty połączone siły geodetów z II i III klasy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach wyruszyły na ćwiczenia terenowe do Soblówki. Ta urocza, malownicza miejscowość w gminie Ujsoły na 5 dni od 15 do 19 maja zamieniła się w nasz poligon pomiarowy. Przyszli geodeci zmagali się z tym trudnym, górzystym terenem wykonując pomiary tachimetryczne, niwelację geometryczną i trygonometryczną czy pomiary ciągu poligonowego. A opiekunowie nie ułatwiali nam zadania co dzień wymyślając kolejne coraz bardziej zwariowane pomiary. Wszystko po to, by na żywieckiej ziemi stworzyć największe w Polsce lotnisko J.
Na rozgrzewkę postanowiliśmy, zdobyć szczyt górski. Wszyscy równym krokiem pokonywaliśmy kolejne metry wspinaczki na Wielką Rycerzową. Nawet deszcz, ani grad nie powstrzymał nas przed wspięciem się na sam szczyt, gdzie mogliśmy odpocząć po trudnej wędrówce .
Następnie po krótkim relaksie, rozpoczęliśmy nieco dłuższą wyprawę na szczyt zawodowy, bo przecież lotnisko samo się nie wybuduje. Jako przyszli geodeci najwyższej klasy, dzień w dzień z samego rana ruszaliśmy na swoje poligony pomiarowe i skrupulatnie wykonywaliśmy coraz ciekawsze zadania. W ciężkiej pracy pomagała nam pogoda, która jak na zawołanie była słoneczna z niemalże bezchmurnym, lazurowym niebem.
W tym roku mieliśmy również okazję sprawdzić się nie tylko w roli geodety ale również pedagogów. Towarzyszący nam architekci krajobrazu odbyli z nami krótkie szkolenie dotyczące sprzętu geodezyjnego i podstawowych pomiarów terenowych. W opinii naszych opiekunów tu również osiągnęliśmy wysokie loty.
Po ciężkich, całodniowych pomiarach regenerowaliśmy siły na wspólnych, integracyjnych rozmowach, grach w piłkę nożną czy siatkówkę, a na zakończenie,tradycyjnie spędziliśmy czas przy ognisku.
Czas pomiarów niestety znów minął za szybko i trzeba było ruszyć w drogę powrotną. Teraz już w szkolnych murach wyniki naszych pomiarów przeobrazimy w mapę, aby za rok ruszyć z budową niestety już w innym składzie. Żegnaj Soblówko, żegnajcie góry.Do zobaczenia za rok ….. 🙂
Marzena Andrzejczak (E.K.)
| GALERIA |
| TECHNIK GEODETA |