PEDAGOG SZKOLNY

Źródło:   https://mapakarier.org/paths/print/438

 Czym się zajmuje? 

Pomaga uczniom rozwiązywać problemy z nauką i integracją w klasie.

Specyfika pracy pedagoga:                               

  • Branża – edukacja
  • Praca z uczniem (dzieci, młodzież)
  • Godziny pracy standardowe
  • Duża odporność na stres
  • Wysoka empatia

Opis zawodu

Pedagog szkolny pracuje w szkole z dziećmi i młodzieżą. Pomaga wychowawcom rozpoznawać problemy i potrzeby uczniów.  Pedagog obserwuje zachowania – zarówno  pojedynczych uczniów, jak i całych klas jako zbiorowości. Prowadzi w klasach zajęcia wychowawcze, organizuje dla uczniów spotkania ze specjalistami, pogadanki, dyskusje,  wykłady, podczas których poruszane są interesujące i ważne dla nich tematy, głównie w zakresie profilaktyki uzależnień i problemów wychowawczych. Pedagog analizuje oceny z przedmiotów szkolnych i zachowania, rozmawia z rodzicami lub opiekunami prawnymi, przeprowadza wywiady środowiskowe, organizuje i przeprowadza spotkania tematyczne z rodzicami.

Pedagog szkolny to osoba, która organizuje również na terenie szkoły pomoc pedagogiczno – psychologiczną dla ucznia z dysfunkcjami  na podstawie opinii i orzeczeń Poradni Pedagogiczno – Psychologicznych. Organizuje dla uczniów pomoc ppp, na podstawie zaleceń dokumentacji różne formy pomocy tj. zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, zajęcia kompensacyjne, zajęcia terapeutyczne, socjoterapeutyczne. Pedagog opracowuje dla uczniów z dysfunkcjami IPET oraz Plan Działań Wspierających na podstawie orzeczeń Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych.

Pedagog ściśle współpracuje z nauczycielami, wychowawcami uczniów oraz z rodzicami. Często to właśnie pedagog sugeruje rodzicom wizytę z dzieckiem w Poradni PPP, jeśli zauważy problemy w nauce, których przyczyną mogą być różne dysfunkcje rozwojowe np. dysleksja (problemy z opanowaniem umiejętności czytania), dysgrafia (problemy z poprawnym, czytelnym pisaniem) albo dyskalkulia (kłopoty z liczeniem). Dzięki opinii z Poradni PP możliwe jest  np. dostosowanie wymagań nauczycieli do możliwości ucznia albo zorganizowanie dla niego dodatkowych zajęć.

Pedagog współpracuje też z różnymi instytucjami i organizacjami, które udzielają takiej pomocy (np. Ośrodki Pomocy Społecznej, Fundacje itp.) Praca pedagoga to również wsparcie uczniów i ich rodzin, organizacja pomocy nie tylko materialnej.

Pedagog współpracuje również z Sądem Rodzinnym, Policją, kuratorami i wieloma instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.

Praca pedagoga, to przede wszystkim praca na rzecz drugiego człowieka – ucznia. Polega głównie na rozmowach: z uczniami, rodzicami, nauczycielami, przedstawicielami różnych instytucji, dlatego pedagog musi być osobą z silnie rozwiniętą empatią, musi być wiarygodny i wzbudzać zaufanie. umieć łatwo nawiązywać kontakty oraz przede wszystkim – znać i rozumieć problemy współczesnej młodzieży.

 

Istotne wymagania i umiejętności

  • Lubić biologię, ponieważ musi znać się na prawidłowym rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży, żeby móc rozpoznawać problemy zdrowotne uczniów, które mogą mieć wpływ na ich kłopoty z nauką (np. wady wzroku, uszkodzenia słuchu) i kierować ich na badania do odpowiednich specjalistów (znajomość podstaw biomedyki)
  • lubić język polski – jest to ważne, ponieważ posługiwanie się poprawną polszczyzną jest ważne podczas rozmów z uczniami, rodzicami
  • Lubić wiedzę o społeczeństwie – istotne, ponieważ pedagog musi znać prawo oświatowe, rozporządzenia, które regulują zakres czynności pedagoga, obowiązki oraz prawne uwarunkowania pomocy pedagogicznej uczniom mającym problemy w nauce oraz uczniom wybitnie zdolnym. Powinien znać Konwencję Praw Dziecka, aby zgodnie z prawem móc reagować na przypadki złego traktowania dzieci przez rodziców lub opiekunów, znać zakres działalności instytucji działających na rzecz dziecka, aby wiedzieć, gdzie szukać pomocy dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej, jak współpracować z policją i sądami w rozwiązywaniu problemów uczniów, itp.
  • Lubić pedagogikę i psychologię – istotne, ponieważ pedagog musi znać etapy rozwoju psychicznego uczniów w różnym wieku (aby móc dostrzegać zachowania odbiegające od normy, co może być oznaką problemów w domu albo kłopotów ze zdrowiem), umieć postępować z trudną młodzieżą, wiedzieć jak reagować w sytuacjach konfliktu pomiędzy uczniami oraz między uczniami a nauczycielami itp. Musi umieć rozpoznać potrzebach uczniów w różnym wieku; wiedzieć, jaką należy zapewnić im opiekę w domu i w szkole, aby mieli dobre warunki do nauki, rozwoju fizycznego, odkrywania pasji i zainteresowań, wiedzieć, jakie są sposoby pomocy uczniom mającym problemy różnego rodzaju (zdrowotne, psychologiczne, rodzinne), itp.

Ścieżka kariery:

Aby zostać w pełni wykwalifikowanym pedagogiem należy:

  • rozpocząć naukę w LO w klasie o kierunku pedagogiczno – psychologicznym – 4 lata
  • zdać egzamin maturalny (przedmioty do wyboru: biologia, j. angielski, wos)
  • rozpocząć studia I stopnia (licencjat) na uczelni wyższej (Uniwersytet, Szkoła Wyższa) kierunek pedagogika – 3 lata
  • rozpocząć studia II stopnia (magisterskie) Uniwersytet – kierunek pedagogika opiekuńczo – wychowawcza – 2 lata

Lidia Musiał

Skip to content