POLICJANT

Źródło:  https://mapakarier.org/paths/print/45 

Specyfika pracy policjanta:

  • godziny pracy niestandardowe, zmianowość
  • praca z ludźmi, służba na rzecz społeczeństwa, praca w terenie
  • duża odporność na stres, empatia
  • wysoka sprawność fizyczna

Opis zawodu

Do obowiązków policjanta należy gromadzenie dowodów przestępstw i ściganie osób poszukiwanych. Policjanci w swojej pracy współpracują z sądem i prokuraturą, przygotowują również dokumenty potrzebne do procesów sądowych.

Często zdarza się, że policjanci poszukują osób zaginionych. Jest to długi i trudny proces, często trwający kilka lat.

Praca policjanta wymaga logicznej oceny sytuacji i umiejętności rozwiązywania problemów, radzenia sobie ze stresem i presją czasu, a także samodzielności i umiejętności analitycznych. Policjant analizuje i zabezpiecza miejsce dokonania przestępstwa razem z technikami kryminalistyki, którzy zbierają ślady.

Policjant może wykonywać wiele zadań min. pracować w Wydziale Ruchu Drogowego, być technikiem kryminalistyki (zbierać ślady w miejscu przestępstwa), być dzielnicowym, pracować w wydziale spraw niewyjaśnionych, zajmować się przestępstwami, gospodarczymi, kryminalnymi, prowadzić działania operacyjno – rozpoznawcze bądź dochodzeniowo – śledcze. Bardzo ważna jest też wytrzymałość i dobra kondycja fizyczna.

Istotne wymagania i umiejętności

– sprawność fizyczna- policjant musi utrzymywać wysoką formę fizyczną, aby skutecznie zatrzymać uciekających przestępców,

– lubić informatykę – policjant musi umieć w stopniu zaawansowanym obsługiwać komputer, umieć odzyskiwać dane, odtwarzać zawartość dysku, wchodzić w kodowane platformy, kontrolować dane z przestępstw. Musi tworzyć, zapisywać i zabezpieczać elektroniczną dokumentację śledztwa.

– Posiadać prawo jazdy (B). Jest to istotne  w pracy policjanta, ponieważ musi prowadzić samochód, aby dojechać na miejsce zdarzenia, ścigać podejrzanych, a także przewozić zatrzymane osoby i zabezpieczone ładunki.

Aby rozpocząć służbę w Policji, należy przystąpić do dwuetapowego egzaminu – testu z wiedzy o instytucjach państwowych i ich wzajemnych zależnościach, a także zagadnieniach z zakresu bezpieczeństwa publicznego itp. oraz testu sprawnościowego (dobra kondycja fizyczna) Nabór do Policji ogłaszają Komendy Wojewódzkie Policji.

Po zaliczeniu I i II etapu rekrutacji  (test wiedzy i test sprawnościowy), kandydat na policjanta, musi przejść również badania psychologiczne. Po zakończeniu całego procesu rekrutacji kandydat rozpoczyna służbę w Policji.

 Ścieżka kariery

Aby zostać policjantem należy:

  • rozpocząć naukę w LO w klasie o kierunku policyjnym (policyjno – prawny)
  • zdać egzamin maturalny
  • przystąpić do procesu rekrutacji ogłoszonego przez KW Policji (testy wiedzy, testy sprawnościowe, badania psychologiczne)
  • rozpocząć naukę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie lub Szkole Policji w Katowicach (kieruje właściwa jednostka)

Lidia Musiał

Skip to content