Źródło: https://mapakarier.org/paths/print/59
Specyfika pracy prawnika:
- godziny pracy standardowe,
- praca z ludźmi,
- duża odporność na stres, empatia
- praca z dokumentami
Opis zawodu
Aby wykonywać zawód prawnika należy po ukończonej szkole średniej wybrać studia prawnicze. Ukończenie studiów (jednolite magisterskie – 5 lat) nie kwalifikuje jeszcze do wykonywania zawodu prawnika. Droga do wymarzonego zawodu jest długa i trudna. Absolwent studiów prawniczych wybiera właściwą dla siebie aplikację w zależności kim chce być:
- Sędzia, https://mapakarier.org/paths/print/59
- Adwokat https://mapakarier.org/paths/print/58
- Prokurator https://mapakarier.org/paths/print/60
- Radca prawny https://mapakarier.org/paths/print/774
- Notariusz https://mapakarier.org/paths/print/526
Należy odbyć czteroletnie szkolenie i staż, nazywane aplikacją, aby w końcu zdać egzaminy z wszystkich dziedzin prawa i zostać w pełni wykwalifikowanym prawnikiem w zależności od ukończonej aplikacji.
Sędzia
Praca sędziego polega na wymierzaniu sprawiedliwości w procesach karnych i cywilnych.
Dokonuje wstępnej analizy sprawy na podstawie zgromadzonych dokumentów, weryfikuje, materiał dowodowy. Potem na sali sądowej słucha zeznań świadków, oskarżonych i pokrzywdzonych. Najtrudniejsze jest wydanie właściwego wyroku, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których bardzo trudno ocenić, kto ma rację.
Z pracą wiąże się ogromna odpowiedzialność, ponieważ to sędzia decyduję o przyszłości oskarżonych, uznaje ich za winnych przestępstwa i skazuje na karę pobawienia wolności lub wysokiej grzywny, albo oczyścić ich z zarzutów. Sędzia musi być wnikliwy, bezstronny i dokładny.
Adwokat
Adwokat reprezentuje oskarżonego w sądzie.
Zadaniem adwokata jest obrona oskarżonego. Każdy człowiek ma prawo do obrony, dlatego to właśnie jest zadaniem adwokata. Aby być dobrym adwokatem, potrzebne są: logiczne myślenie, retoryka, a nade wszystko umiejętność przekonywania innych do swoich racji. Adwokat sprawdza swoje umiejętności na sali sądowej, gdzie liczy się dobra argumentacja i odpowiednie przedstawienie problemu. Każdą rozprawę w sądzie poprzedza długą analizą problemu i przygotowaniem do obrony klienta. Tworzy strategię, która ukaże klienta w najlepszym świetle. Do obowiązków należy również udzielanie porad prawnych i tworzenie rozmaitych umów.
Prokurator
Zadaniem prokuratora jest dowiedzenie winy oskarżonego, zgromadzenie dowodów winy i przedstawienie dowodów sędziemu w czasie rozprawy. Prokurator udaje się na miejsce przestępstwa, dokonuje oględzin, przesłuchuję świadków i przeprowadza wizje lokalne z oskarżonymi. Musi być odporny psychicznie i dokładny – najmniejszy szczegół może przesądzić o winie lub niewinności podejrzanego. Prokurator musi być odporny psychicznie.
Radca prawny udziela porad prawnych zarówno firmom, jak i osobom prywatnym; przygotowuje też opinie prawne i pełnię funkcję pełnomocnika lub obrońcy podczas rozpraw. Ocenia, czy dokumenty są zgodne z prawem. Musi bardzo dobrze orientować się we wszystkich aktualnie obowiązujących przepisach prawa, zarówno polskich, jak i unijnych oraz na bieżąco śledzić ich zmiany. Musi wiedzieć, jak powinny być sporządzane umowy handlowe, umowy o pracę, pozwy sądowe, akty wydawane przez ministerstwa, urzędy wojewódzkie, miasta i gminy itp., aby były zgodne z prawem. Zawód radcy prawnego to jeden z zawodów zaufania społecznego, musi przestrzegać tajemnicy zawodowej (nie udzielać informacji o sprawach klientów osobom postronnym) i zawsze postępować zgodnie z prawem.
Notariusz
Sporządza akty notarialne, np. testamenty, akty własności, darowizny itp.
Na zlecenie klientów tworzy różnego rodzaju dokumenty notarialne: testamenty, intercyzy małżeńskie, pełnomocnictwa, umowy kupna/sprzedaży, akty darowizn. Poświadcza zgodność odpisów lub kopii dokumentów: dyplomów, świadectw maturalnych z ich oryginałami, czy własnoręczność podpisów złożonych na dokumentach.
W kancelarii przechowuje też na prośbę klientów ich papiery wartościowe, testamenty, pieniądze złożone do depozytu i inne cenne dokumenty lub przedmioty. Notariusz to osoba zaufania publicznego, co znaczy, że klienci muszą być pewni, że swoją pracę wykonuje rzetelnie, bezstronnie i zgodnie z prawem.
Istotne wymagania i umiejętności
- lubić język polski ponieważ prawnik powinien właściwie formułować uzasadnienia wydanych wyroków oraz sporządzać dokumentację prawną – uzasadnienia, odwołania, pozwy itp.
- lubić historię ponieważ musi znać historię prawa i zmieniających się przepisów prawnych (przedmioty na kierunku prawo – historia prawa, prawo rzymskie itp.) łacina / historia antyczna prawnik powinien znać łacińskie terminy prawnicze
- lubić wiedzę o społeczeństwie (wos), ponieważ prawnik musi znać strukturę państwa, przepisy prawne oraz normy społeczne
- lubić i znać język angielski – jest to bardzo ważne, ponieważ zdarza się, że klientem jest obcokrajowiec, a poza tym chcąc się rozwijać, prawnik powinien czytać zagraniczną literaturę fachową
- lubić informatykę – istotne ponieważ prawnik musi sporządzać obszerne raporty, pisać pozwy i uzasadnienia wyroków, przy wykorzystaniu plików tekstowych
Ścieżka kariery
Aby zostać w pełni wykwalifikowanym prawnikiem z zaliczoną aplikacją należy:
- rozpocząć naukę w LO w klasie o kierunku prawniczym (klasa policyjno – prawna) – 4 lata
- zdać egzamin maturalny (przedmioty do wyboru: historia, wos, j. angielski)
- rozpocząć studia wyższe II stopnia (kierunek prawo) – 5lat
- po ukończeniu studiów wyższych i zdobyciu tyt magistra przystąpić (zdać) egzamin na wybrany kierunek aplikacji
- rozpocząć aplikację – 3 lata
- zdać egzamin końcowy wybranej aplikacji.
Lidia Musiał