Źródło: https://mapakarier.org/paths/print/77
Specyfika pracy ratownika medycznego:
- praca w branży medycznej,
- praca z ludźmi, praca w terenie
- godziny pracy niestandardowe, zmianowość
- duża odporność na stres, empatia
Opis zawodu
Praca ratownika medycznego, to przede wszystkim niesienie pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Ratownik medyczny to najczęściej pierwsza osoba, która może pomóc komuś w potrzebie. Praca ratownika jest bardzo stresująca, wymaga szybkiego działania i podejmowania trudnych i natychmiastowych decyzji. Wiąże się z poczuciem odpowiedzialności za życie i zdrowie drugiego człowieka.
Ratownik medyczny zajmuję się udzielaniem pierwszej pomocy przed przewiezieniem poszkodowanego lub chorego do szpitala. To, w jaki sposób udzielona zostanie choremu / poszkodowanemu pomoc, może zadecydować o jego życiu. Kiedy ratownik przyjeżdża na miejsce, musi przede wszystkim ocenić, czy nie występują żadne zagrożenia dla niego i dla osoby, której będzie udzielał pomocy.
Ratownik musi być odporny na stres! Przede wszystkim musi opanować emocje – własne, a także innych osób będących na miejscu zdarzenia. Aby pomóc poszkodowanemu, musi mieć wiedzę medyczną, a zwłaszcza praktyczne umiejętności takie jak tamowanie krwotoków, zabezpieczanie złamanych kończyn, obsługiwanie aparatury wspomagającej oddychanie czy podejmowanie czynności reanimacyjnych. Musi też być sprawny fizycznie. Po udzieleniu pierwszej pomocy, zespół karetki przewozi poszkodowanego do szpitala, gdzie zajmuje się nim doświadczony personel medyczny.
Istotne wymagania i umiejętności: Przyszły ratownik medyczny powinien:
- lubić biologię – jest to bardzo ważny przedmiot przy wyborze tego kierunku, ponieważ przyszły ratownik medyczny musi znać anatomię człowieka oraz funkcje wszystkich narządów w organizmie
- lubić chemię – ważny przedmiot, ponieważ podobnie jak biologia, ściśle wiąże się z medycyną. Ratownik musi znać procesy zachodzące w ludzkim organizmie oraz skutki, jakie mogą wywołać na niego różne substancje
- być sprawny fizycznie – jest to bardzo ważne, ponieważ musi poradzić sobie w różnych, trudnych sytuacjach oraz radzić sobie z pacjentami w różnym stanie (transport do karetki w trudnych warunkach wypadku)
- lubić język angielski – jest to ważna umiejętność, ponieważ ratownik medyczny udziela pomocy w różnych sytuacjach i musi umieć porozumiewać się z pacjentami obcojęzycznymi
- lubić ratownictwo medyczne. Jest to bardzo ważne, ponieważ aby zostać ratownikiem medycznym, musi znać zasady pierwszej pomocy, ale przede wszystkim – lubić ten trudny i odpowiedzialny zawód!
Ścieżka kariery
Aby zostać w pełni wykwalifikowanym ratownikiem medycznym należy:
- rozpocząć naukę w LO w klasie o kierunku ratownictwo medyczne
- zdać egzamin maturalny (biologia, chemia)
- rozpocząć studia I stopnia na Uniwersytecie Medycznym (specjalizacja ratownictwo medyczne)
Lidia Musiał