Kompetencje i predyspozycje zawodowe.
Na zajęciach z doradcą zawodowym, z pedagogiem czy wychowawcą, często słyszymy o predyspozycjach zawodowych i kompetencjach zawodowych. Ale czy wiemy jaka jest między nimi różnica? Czy pojęcia te dotyczą tożsamych obszarów?
Pojęcie „kompetencji” jest pojęciem bardzo szerokim, obejmującym wiele czynników składających się na nasz zawodowy wizerunek.
Do najważniejszych zaliczyć możemy kwalifikacje zawodowe, zdobyte doświadczenie, ale także nasze umiejętności „miękkie” tzn. takie, z którymi mamy do czynienia każdego dnia, ale zapewne nie zdajemy sobie z tego sprawy tzn: umiejętność planowania i organizacji, wielozadaniowość, umiejętność pracy w zespole, umiejętność adaptacji i radzenia sobie ze stresem, umiejętność autoprezentacji i wiele innych. Pamiętajmy zatem, że kompetentny pracownik to pracownik, który dzięki swoim kwalifikacjom zawodowym, doświadczeniu, predyspozycjom i umiejętnościom „miękkim”, wykonuje swoją pracę na bardzo wysokim poziomie.
Predyspozycje zawodowe to wrodzone skłonności do wykonywania określonego zawodu. Każdy człowiek posiada pewne umiejętności, zdolności. Predyspozycje zawodowe, testy, badania ściśle związane są z teorią Johna Hollanda, twórcy teorii karier zawodowych, który wyszczególnił 6 typów osobowości (realistyczny, badawczy, artystyczny, społeczny, przedsiębiorczy, konwencjonalny) i 6 typów środowiska pracy. Im bardziej typ osobowości dopasowany jest do środowiska pracy, tym lepiej pracownik z danym typem osobowości wykonuje swoje obowiązki np.
- Typ realistyczny lubi podejmowanie ryzyka,, rozwiązywanie konkretnych problemów, posługiwać się narzędziami i maszynami (stolarz, hydraulik, kierowca). TYP REALISTYCZNY (R) CECHUJE: niezależność, odpowiedzialność, systematyczność, sprawność fizyczna, logika.
- Typ badawczy lubi studiowanie, wyzwania, wymianę myśli i skomplikowane, abstrakcyjne problemy (biolog, psycholog, fizyk, lekarz, biochemik. chemik). TYP BADAWCZY (B) CECHUJE: ciekawość świata, analityka problemu, intelektualizm, precyzja, posiada uzdolnienia matematyczne.
- Typ artystyczny – w pracy zawodowej preferuje kreatywne podejście do rozwiązywania problemów, często podejmuje decyzje na podstawie intuicji (malarz, rzeźbiarz, aktor). TYP ARTYSTYCZNY (A) CECHUJE: kreatywność, poczucie estetyki, analizowanie swoich myśli i uczuć, ekspresyjność.
- Typ społeczny będzie się realizował pracując z ludźmi, W pracy z innymi kieruje się uczuciami, jest empatyczny (nauczyciel, pedagog, doradca zawodu, pielęgniarka, opiekunka społeczna, pracownik socjalny itp). TYP SPOŁECZNY (S) CECHUJE: otwartość na kontakty z ludźmi, zainteresowanie ludźmi, uczuciowość, potrzeba wspierania.
- Typ przedsiębiorczy ze swoją skłonnością do ryzyka, chętnie założy własną firmę. W pracy z ludźmi podczas wykonywania zadań kieruje się uczuciami i logiką (przedsiębiorca,przedstawiciel handlowy). TYP PRZEDSIĘBIORCZY (P) CECHUJE: pełna wiara we własne siły, chęć dominacji, niezależność.
- Typ konwencjonalisty – w pracy lubi mieć do czynienia z danymi i przestrzegać jasno zdefiniowanych procedur urzędnik, (sekretarka, księgowa) TYP KONWENCJONALNY (K) CECHUJE: dokładność, odpowiedzialność, łagodne usposobienie sumienność, brak elastyczności.
Zapewne wielokrotnie zastanawiałeś się, jaki zawód wybrać, ale nurtuje Cię wiele pytań min:
Nie wiesz w czym jesteś dobry? Czy znasz swoje mocne strony?
Dlatego:
- Sprawdź swoje kompetencje, https://mapakariery.pl/ (test kompetencji zawodowych – analiza i wybór zawodu zgodnie z określonymi kompetencjami)
- Zrób test predyspozycji zawodowych – https://mapakariery.pl
- Wybierz odpowiedni zawód!!!
POWODZENIA!!!
Lidia Musiał
doradca zawodowy